Likit Nasıl Yapılır?

Likit nasıl yapılır ve bu konuda neler gerekli sizlere tüm detayları ile anlatıyor olacağım. Elektronik sigaraya başladığımızda en çok para harcadığımız şeylerden bir tanesi likitlerdir. Hazır satılan likitler maliyet olarak oldukça yüksek bildiğimiz üzere. Premium likitlerden hiç bahsetmiyorum bile. Onlar almış başını gidiyor. Çoğumuz biliyoruz likit yapmayı. Fakat yeni başlayan arkadaşlarımız için bir klavuz hazırlayayım dedim.

Elektronik Sigara Likiti Nasıl Yapılır?

elektronik sigara likiti nasıl yapılır

Bu blog yazımda size sıfırdan elektronik sigara likiti nasıl yapılır onu anlatacağım. Kafanızdaki bütün soru işaretlerini gideririm inşallah. Hadi başlayalım o zaman.

Neden Kendi Likitimi Kendim Yapmalıyım?

Bu konuda kendimi düşünüyorum neden likitlerimi kendim yapmaya başladım. Aslında burada en önemli sebeplerimden birkaçı hazır satın aldığım likitlerin içeriğinde neler olduğu hakkında hiçbir fikrim yoktu. Aynı zamanda para verip aldığım zaman beğenmediğim taktirde param çöpe gidiyordu. Bazende istek listesinden kaldırıldı gibi bir ibare çıkıyordu.

Zaten bildiğimiz üzere maliyet olarak da kendi yaptığımız likitler çok daha uyguna geliyor. Şunu hepimiz adına söyleyebilirim ki kendimize likit yaparken ilk önce damak tadımızı düşünürüz. Yani içerisine koyduğumuz malzemenin kaliteli ve güvenilir olmasını isteriz. Bu yüzden kaliteli malzeme kullanırız.

Aynı zamanda aroma oranını istediğimiz gibi ayarlayarak kendi damak tadımıza en uygun likiti hazırlayabiliriz. Fakat firmalar bu olaylara ticari olarak baktığı için bizim sağlığımız onlar için ikinci sıradadır. Her firma için geçerli değil tabi bunlar ama genel olarak bu böyledir.

En azından içerisinde ne olduğunu hangi aromaları kullandığımızı hangi nbaseyi kullandığımı biliriz. İçimiz rahat olur. Bu yüzden bence herkes kendi likitini kendi yapmalıdır.

Likit Yapımı İçin Gerekli Malzemeler Nelerdir?

Arkadaşlar malzeme konusu aslında çok standartlaştı. Bazı yabancı forumlarda veya türk sitelerinde baktığımda çok zorlaştırarak anlatmışlar bu durumları. Gliserini vg’yi ayrı al, propilen glikoli yani pg’yi ayrı al, nikotini ayrı al gibi. Hiç gerek yok bunlara Nbase hazır olarak satılıyor.

Zaten nbase gliserin, propilen glikol ve nikotinin karışımından oluşan bir bazdır. Hazır karışımı satılırken kendinizi bunlarla yormanıza hiç gerek yok. Gelin bu malzemeleri teker teker inceleyelim.

 1. Nbase: Likitimizin ana İçerisinde yukarıda da dediğimiz gibi gliserin, propilen glikol ve nikotin vardır. Bu üç malzemenin karışımından oluşur. Piyasada bir çok farklı nbase çeşidi mevcuttur. Bence öncelikle bütçenize en uygun nbaseyi tercih etmelisiniz. Sonrasında diğer çeşitleri deneyip damak tadınıza en uygun olanıyla devam edebilirsiniz.
 2. Aroma: Ana malzemelerden ikicisi aromadır arkadaşlar. TFA, Capella, Flavour Art, Flavor West vs. gibi firmaların aromaları genelde tekil aromalardır. Çilek, şeftali vs gibi aromalar satarlar. Ben genel olarak size mix aromaları tavsiye ederim. Karışım aromalar her zaman için tekil aromalardan daha lezzetlidirler. Zaten aroma aramaya başladığınızda birkaç popüler mix aroma isimlerini görürsünüz. Bunlar; Zıkkım, Unicorn Milk, Castle Long, Boss Reserve, Mega Melon gibi popüler mix aromaları kullanabilirsiniz.
 3. Şişe: Bu karışımları hazırlayıp birbiriyle karıştırmanız için gerekli bir malzemedir. Bu şişeler gorilla şişe olabilir evinizdeki herhangi bir cam kavanoz olabilir. Plastik başka bir kap olabilir. Nasıl arzu ederseniz o şekilde kullanabilirsiniz. Kendinizi şişe olarak şartlamayın. Fakat şişe olsa daha iyi olur tabiki en azından tanışabilir bir malzemedir istediğiniz yere götürebilirsiniz.
 4. Hassas Terazi veya Ölçüm Aletleri: Ölçüm yapmanızı sağlayacak herhangi bir şırınga olabilir, pastör pipeti, hassas terazi olabilir veya bir beher olabilir. Nbase ve aromalarınızı sağlıklı bir şekilde ölçmeniz gerekmektedir. Aldığınız aromaların markalarına göre firmanın kullanım oranlarına uyarak yapmanız gerekiyor. Aksi taktirde lezzet bakımından sıkıntı yaşayabilirsiniz.
 5. Eldiven: Ellerinize bulaştırmadan temiz bir şekilde bu işten sıyrılmak istiyorsanız eldiven takmanızı tavsiye ederim. Bazı firmalar hediye olarak eldiven yolluyorlar. Gerçekten taktire şayan.
 6. Peçete: Hayati önem arz eder elektronik sigaralarda. Dökülen veya sızan sıvıları temizlemenizde kolaylık sağlar.

Hadi likitimizi yapmaya başlayalım dostlar.

Adım Adım Likit Yapım Rehberi

elektronik sigara likiti yapımı

 1. ADIM – Aromamızı Belirleme ve Uygun Oranda Kullanma

Damak tadınıza uygun olan aromanızı kullanım oranına uygun olarak likit yapacağınız kaba doldurun. Bu ister gorilla şişe olabilir, ister herhangi bir elinizdeki kap olabilir. Bu durumlarda genellikle mix aroma tercih ediliyor arkadaşlar. Çünkü hem daha lezzetli hem daha pratik bir ürün. Mix aromalar genel olarak kullanım oranları %10 ile %20 arasındadır. Ama bana sorarsanız %15’den aşağı kullanmayın mix aromaları. Tam anlamıyla aromayı almak istiyorsanız bu en mantıklısı olur.

Fakat kendi mix karışımınızı oluşturmak istiyorsanız çok daha farklı bir başlangıç yapabilirsiniz. Mesela TFA, Capella, Flavour Art veya Flavor West markalarının tek aromaları var. Çilek, muz, şeftali vs gibi tek tek aroma alıp kendi reçetenize göre karışım yapabilirsiniz. Bunun için kesinlikle bir hassas terazi kullanmanızı tavsiye ederim. Çok daha rahat edeceksiniz bu şekilde.

 1. ADIM – Aroma ile Nbasemizi Karıştırma

elektronik sigara likit tarifi

Dostlar gorilla şişemize koyduğumuz aromamızı alıyoruz ve üzerine yeteri miktarda nbase koyuyoruz. Bu adımı çok kısa bir şekilde özetleyecek olursak bu kadar basit. Fakat bunu biraz daha basite indirgeyerek anlatayım sizlere. Gorilla şişeler genel olarak 30 ml, 60 ml, 100 ml ve 120 ml olarak satılmakta.

100 ml lik bir likit yapacağımızı varsayalım. Bunun için %15lik kısmını aroma kalan %85lik kısmını da aroma kullanacağız diyelim. Hesaplama formülü şu şekilde;

Total likitimizin hacmi x Aroma Yüzdesi = Aroma Hacmi
V                                          V                            V
30 ML                     x       0,15 (%15)   =  4,5 ML Aroma
60 ML                     x       0,15 (%15)   =  9 ML Aroma
100 ML                   x       0,15 (%15)   =  15 ML Aroma
120 ML                   x       0,15 (%15)   =  18 ML Aroma

Arkadaşlar bu formül bu kadar basit. Şişenin kalan kısmını nbase ile doldurduktan sonra bu işin tüm zor kısmını atlamış bulunuyorsunuz. Hadi diğer adıma geçelim.

 1. ADIM – Aroma Ve Nbase Karışana Kadar Çalkala

likitlerde elektronik sigara likiti malzemeleri

Aroma ve nbasenizi güzelce birbiriyle homojen bir hal alıncaya kadar çalkalamanız gerekiyor. Gliserin, propilen glikol ve aromaya göre oldukça yoğun bir sıvıdır. O yüzden birbirine tüm sıvıların karışması için güzelce çalkalamanız gerekir. El ile 1-2 dk aralıksız çalkaladığınız taktirde bu iki bileşen birbiri ile homojen bir şekilde karışacaktır. Kimi arkadaşlarımız karıştırıcı cihazlar kullanıyorlar. Tabi bunuda kullanabilirsiniz. Bu tamamen tercih meselesidir. Fakat ben hiç kullanmadım açıkcası gerek de duymuyorum.

El ile çalkalama yeterli geliyor. Burada tek dikkat edilmesi gereken konu tamamen birbiri ile tek parça halinde karışmasıdır. Aşağıdaki video size bir fikir verecektir.

 1. ADIM – Demlenme Süresini Bekleme

Biliyorum bu serüvenin en en zor kısmı beklemek. Demlense de içsek diye gözüne bakıyorsunuz likitinizin. Genel olarak likitleriniz karıştırdıktan 2 ile 4 hafta arasında demlenmiş hallerine gelirler.

likit nası yapılır

Tabi bu kullandığınız aromaya göre değişir. Ara sıra küçük tadımlar yapabilirsiniz.

Eğer damak tadınıza uyuyorsa evet bu olmuş diyorsanız açıp kullanabilirsiniz. Genel olarak tütün aromaları kullandığınız likitler geç demlenir. Minimum 1 ay demlenmek ister tütün aromaları. Meyveli krema aromalı likitleriniz 3 hafta civarında oturur. Sadece meyve aroması kullandığınız likitleriniz 2 hafta içerisinde demlenmiş olur. Tabi bu benim görüşüm. Kimi meyve aromaları 1 ay istiyor kimisi 1 haftada tamam oluyor.

Tamamen damak tadınıza ile alakalı bir durum. Mesela vampire vape aromalarını demlemeye gerek yoktur. Direkt karıştır 2 3 gün bekle sonra tüket şeklindedir. Fakat diğer aromalar ile yapılan likitler demlenmeye kesinlikle ihtiyaç duyar.

Likitinizin demlendiğini anlamanın en kolay yolu aslında renk değişimidir. Kimyasal reaksiyonlar gerçekleşirken gözle görülür değişiklikler olur. Bunlardan birisi de renk değişimidir. Demlenmiş likit genel olarak koyu sarı veya turuncu rengine döner. Tabi her likit renk değiştirecek diye bir şey yok arkadaşlar.

Renk değiştirmeyen likitlerde oluyor. Nikotin seviyesi arttıkça likitinizin rengi çok daha koyulaşır. 0 mg nbase kullandığınız likitlerinizin rengi daha açık olur. Bu demlenmediği anlamına gelmez tabiki. Ama renk alan likitte candır ya seviyiyorum koyu renkli likitleri.

 1. ADIM – Belirli Aralıklarla Havalandırma

Havalandırma bence çok gerekli bir olay. Fakat genel olarak bunlara hiç değinilmiyor. Kesinlikle her likitimi demlenme süresince belirli aralıklarla havalandırırım.

likit yapımı için havalandırma

Arkadaşlar havalandırmaktaki amaç şudur, aromalar yapılırken çözünürlüğü arttırmak için içerisinde etil alkol kullanırlar.

Bu etil alkol likitlerimiz ile bizim vucudumuza girdiğinde midemizde yanmaya sebep olur. Şişe üzerinde kalan hava boşluğunda etil alkol buharlaşır ve oradaki oksijen ile karışır. Bu yüzden havalandırma yaparak bu etil alkolü buharlaştırırız. Böylece mide yanması vs gibi dertlerimiz kalmaz.

Ben genel olarak ilk iki hafta 3 günde bir 2-3 dk olacak şekilde havalandırırım likitlerimi. Gorilla şişeleri havalandırırken kapağı komple açmak biraz zor olabilir. Siz şişe içerisinde birikmiş havayı dışarı çıkartarak da buradaki hava sirkilasyonunu sağlamış olursunuz.

Şişeyi sıkın bırakın içerisindeki hava değişsin. Bu şekilde de havalandırma yapmış olursunuz. Fakat tabi her şeyin fazlası zararlıdır. Likitlerimizi havalandırırken fazla abartmamalıyız. Çünkü fazla havalandırma nikotinde oksitlenmeye sebep olabilmektedir. Buna dikkat etmemiz gerekiyor.

 1. ADIM – Likitlerimizi Afiyetle Tüketmek

İşin en keyifli kısmına geldik sanırım arkadaşlar J Bence likit yapmanın tüm aşamaları bu adım kadar keyifli. Güzelce demlenmiş, damak tadımıza uyan ve kaliteli bir likiti içmek bence paha biçilmez bir duygu. Şimdiden herkese afiyet olsun. J

Likit Malzemelerini Nereden Alabilirim?

Reklam yapmamak adına ben size nereden temin edeceğiniz hakkında fikir vermek istemiyorum. Fakat benim bu elektronik sigara likiti malzemeleri alırken dikkat ettiğim birkaç husus var. Genellikle faturalı çalışan ve güvendiğim firmaları tercih ediyorum. Çünkü her sektörde olduğu gibi bu sektörde de işini iyi yapmayan firmalar var.

Nbaselerinizi ve aromalarınızı alırken firmaların kurumsallığına ve kullanıcı yorumlarına dikkat ederek alın. 3M Merck nbase alayım derken firma size farklı düşük kalitede malzeme yollamasınlar. Paranızın hakkın alabileceğiniz nezih ve steril çalışan firmaları tercih edin dostlar.

Şu kimya bu kimya diye örnek vermiyorum fakat Merck nbase diye satılan nbaselerin bazılarının merck olmadığına adım kadar eminim. Merck nbase litresi 300 350  liradan aşağı olamaz. Aroma alırken de son tüketim tarihi olan, üretim tarihi ve parti numarası gibi bilgilerin belirtildiği aromaları kullanın.

SONUÇ

Evde likit yapımı konusunda size yardımcı olmaya çalıştım. Kendinizin her aşamasını gördüğünüz likitleri içerken de içiniz ala ala rahatlıkla içeceğinizden şüpheniz olmasın. Gerçekten çok keyifli bir iş. İnşallah damak tadınıza uyan harika likitler çıkartırsınız arkadaşlar.

Umarım faydalı bir blog yazısı olmuştur. Hatalarımız var ise affola. Lütfen hatalı olduğum yerler varsa yorum olarak yazın. Bana sormak istediğiniz sorularınız var ise aynı şekilde yorum olarak yazabilirsiniz hepsini cevaplamaya çalışacağım. Hepinize bol lezzetli buharlar dilerim dostlar. Sağlıcakla kalın, sonraki blog yazımda görüşmek üzere.

“Likit Nasıl Yapılır?” üzerine 26 yorum

 1. Merhaba hocam yazınızı dikkatle okum öncelikle teşekkürler zaman ayırıp bilgilendirdiğiniz için,

  Benim sormak istediğim şu premium tütünlerde yu karda bir arkadaş daha bahsetmiş o tatlılık dışında nikotinin keskinliğini boğaz vurumunu yumuşatan olayı sorucaktım aroma o kadar yoğun değil ama yoğun gibi hissettirme vs die gidiyor biraz araştırdığımda efektörler çıktı karşıma 1 tanesi sizin dediğiniz Sweetener bir diğeri Cotton Candy (Ethyl Maltol) benim burda anlamadığım tatlılık sweetener ile çözülüyorsa ethyl ile yapılan ne bizim bunları kullanmamızda sorun olur mu birde bu efektör markaları ne kadar önemli

  Birde şahsım için kok prime kullanıyorum sigaracı değilim hatta nefret ederim nargileciyim onda da aroma kaybolduktan sonra içemem dumancı sonrasında aromacıyım likitlerde 0 mg şerbet içer gibi olduğum için sevemedim 3 mg lerde bi rahat severek içimim oldu

  Tüm bunların nezninde başlangıç kullanıcısıyım koko prime içtikçe açılırmı tecrübem yok ama bir öneriniz var mı atıyorum “Eleaf Pico 2” sizi tatmin edicektir hem duman hem aroma olarak gibisinden 🙂

  Şimdiden teşekkürler.

  Cevapla
  • Merhabalar, tfanın sweeteneri içerisinde zaten bir miktar etil maltol var. Sweetener içerisinde sukraloz bulunduruyor bir çeşit tatlandırıcı. Etil maltol ise aroma hissiyatını arttırmak amacıyla kullanılıyor genel olarak. Yani boğaz vurumunu yumuşatmak için efektör kullanmak yerine nikotin oranını düşürebilirsiniz yada pg markasını değiştirebilirsiniz. Boğaz vurumu bu ikisinden gelmekte. Cihaz olarak çok bir bilgim yok açıkcası ne söylesem yalan olur 🙂
   Sevgiler

   Cevapla
 2. merhabalar kardeşim bilgilendirmelerini pür dikkat okudum teşekkür ederim kendi adıma gayet bilgilendirici bir yazı olmuş, iznin ile sana bir soru sormak istiyorum,

  Piyasada satılan kullan at cihazların likitini hiçbir yerde bulamıyorum, premium likitler bile yanından geçmiyor, acaba kendimiz yapsak likitin reçetesi ne olması lazım

  Teşekkür ederim.

  Cevapla
 3. Peki elimizde 2ml aroma var %15 oranla yapmak istiyoruz ne kadar nbase atacağımızı nasıl hesaplıyacağız?
  2÷0,15=13,333333333 nbase hesabım doğrumudur?

  Cevapla
  • Eğer 250 ml toplamda likitiniz olsun isterseniz 37,5 ml aroma 212,5 ml nbase ekleyebilirsiniz. Eğer 250 ml nbase üzerine ekleyeceğim derseniz düz hesap 250 ml nbase üzerine 45 ml aroma ekleyin. Sevgiler

   Cevapla
 4. Merhaba, yazı için teşekkürler. Doğrudan nbase alsam, aroma koymadan da kullanabiliyorum anladığım kadarıyla. Aroma koymadığım için demlenme süresi gerekli midir yine de? Zaten satın alacağım nbase 50/50 oranında hazırlanmış 6mg nikotinli bir ürün, doğrudan kullanım yapabiliyor muyum?

  Cevapla
   • 2ml aromam var %15 ile yapmak istiyorum teyit için işlem yapacağım.
    2÷0,15=13,333333333 sonuç bu.
    13 ml nbasein içine 2ml aromamı atacağım yoksa 11ml nbasein içine 2 ml aromamı atacağım beynim durdu.

    Cevapla
    • Şimdi şöyle bir matematik uygulayabiliriz buna, toplam likitimize A diyelim. A x %15(yani 0,15) = 2 (aroma miktarı) içler dışlar çarpımı yaparsak bu da; A = 2/0,15 = 13,33 ml yapar.
     Yani bizim toplam likit karışımımızı verir bu. 13,33 ml likit karışımımız olacak. Bunun da 2 mililitresi aroma olacak. Geriye kalan kısım ise nbase o da şöyle bulunur. 13,33 – 2 = 11,33ml nbase anlamına gelir. Ama fena matematik işlemi oldu 🙂
     Çok fazla detay ile uğraşmayalım derseniz 10 ml nbase 2 ml aroma koyup geçin bence 🙂

     Cevapla
 5. KARDEŞİM BEN SİGARA İLLETİNDEN KURTULMAK İÇİN ELK.SİGARA KULLANMAYA KARAR VERDİM MAKİNA GELDİ AMA FİRMALARIN LİKITİ KENDİMİN YAPACAGINI SÖYLEDİKTEN SONRA YELKENLER YERE İNDİ SANA GÜVENEREK SORUYORUM 1LİTRE KARIŞIM YAPMAK İSTERSEM HANGİ MADDELERİ NEKADAR ALMAM GEREKİR ML GR BAZINDA BEN NORMAL TÜTÜN TADINDA YAPMAK ISTIYORUM HERHANGİ BİR MEYVE TADI OLMADAN VERECEĞİN YANIT İÇİN TEŞEKKÜRLER

  Cevapla
 6. Öncelikle açıklamalarınız için teşekkür ederim. Merak ettiğim konu şu, 3M Merck nbase 4mg sertlikte hazır olarak aldığımızda içine %15 aroma koyunca nikotin oranı düşmüş olmuyor mu? Bu durumda sertliği bi tık yüksek almak daha mı iyi olur?

  Cevapla
  • Ne demek rica ederim, tabiki düşer toplam nikotin oranı. 4 mg olan nikotin oranı 3,4 mg’a düşer. Eğer hafif geliyorsa 5 veya 6 mg almak mantıklı olabilir

   Cevapla
 7. Peki hocam bende uzun süredir limitlerimi kandım yapıyorum ama hazır limitlerdeki tatlımsı tat gelmiyor.yaninda içtiğim biri kokusuna hayran kalıyor ama yaptığım limitte tatlımsı tat alamıyorum.hazir limitlerde hafi şeker tadı alıyorum bunun sebebi ne

  Cevapla
  • Hocam kesinlikle bunun sebebi Sweetener efektörü, likitlerinizi tatlandırmak için sweetener kullanın. Damak tadınıza göre arttırıp azaltabilirsiniz. Hatta demlendikten sonra bile ekleme yapabilirsiniz. Sevgilier

   Cevapla
 8. Kardeşim ben yeni başladım.nikotinsiz kahve aroması kullanıyorum.benim kullandığım ne tür aroma. Bu tarz aroma nelerdir. Meyve pek sevmiyorum

  Cevapla
 9. Merhaba. Ben sadece salt nbase aromasız kullaniyorum. Bunun bilinen bir zararı var mıdır. Yani sadece salt nbase içmek bir sıkıntı yaratır mı. Bir uyarınız olur mu. Sitedeki yararlı bilgiler için de teşekkürler.

  Cevapla
  • Gerçekçi olmak lazım ki hiçbir şey kullanmamak her zaman için en sağlıklısıdır. Fakat biz sigarayı bırakmak için esigara kullandığımız için, sigaraya göre çok çok daha az zararlı bir eylemdir. Aromasız kullanmak daha da sağlıklı bir kullanım şekli. 🙂

   Cevapla

Yorum yapın