Likit Nasıl Yapılır?

Likit nasıl yapılır ve bu konuda neler gerekli sizlere tüm detayları ile anlatıyor olacağım. Elektronik sigaraya başladığımızda en çok para harcadığımız şeylerden bir tanesi likitlerdir. Hazır satılan likitler maliyet olarak oldukça yüksek bildiğimiz üzere. Premium likitlerden hiç bahsetmiyorum bile. Onlar almış başını gidiyor. Çoğumuz biliyoruz likit yapmayı. Fakat yeni başlayan arkadaşlarımız için bir klavuz hazırlayayım dedim.

Elektronik Sigara Likiti Nasıl Yapılır?

elektronik sigara likiti nasıl yapılır

Bu blog yazımda size sıfırdan elektronik sigara likiti nasıl yapılır onu anlatacağım. Kafanızdaki bütün soru işaretlerini gideririm inşallah. Hadi başlayalım o zaman.

Neden Kendi Likitimi Kendim Yapmalıyım?

Bu konuda kendimi düşünüyorum neden likitlerimi kendim yapmaya başladım. Aslında burada en önemli sebeplerimden birkaçı hazır satın aldığım likitlerin içeriğinde neler olduğu hakkında hiçbir fikrim yoktu. Aynı zamanda para verip aldığım zaman beğenmediğim taktirde param çöpe gidiyordu. Bazende istek listesinden kaldırıldı gibi bir ibare çıkıyordu.

Zaten bildiğimiz üzere maliyet olarak da kendi yaptığımız likitler çok daha uyguna geliyor. Şunu hepimiz adına söyleyebilirim ki kendimize likit yaparken ilk önce damak tadımızı düşünürüz. Yani içerisine koyduğumuz malzemenin kaliteli ve güvenilir olmasını isteriz. Bu yüzden kaliteli malzeme kullanırız.

Aynı zamanda aroma oranını istediğimiz gibi ayarlayarak kendi damak tadımıza en uygun likiti hazırlayabiliriz. Fakat firmalar bu olaylara ticari olarak baktığı için bizim sağlığımız onlar için ikinci sıradadır. Her firma için geçerli değil tabi bunlar ama genel olarak bu böyledir.

En azından içerisinde ne olduğunu hangi aromaları kullandığımızı hangi nbaseyi kullandığımı biliriz. İçimiz rahat olur. Bu yüzden bence herkes kendi likitini kendi yapmalıdır.

Likit Yapımı İçin Gerekli Malzemeler Nelerdir?

Arkadaşlar malzeme konusu aslında çok standartlaştı. Bazı yabancı forumlarda veya türk sitelerinde baktığımda çok zorlaştırarak anlatmışlar bu durumları. Gliserini vg’yi ayrı al, propilen glikoli yani pg’yi ayrı al, nikotini ayrı al gibi. Hiç gerek yok bunlara Nbase hazır olarak satılıyor.

Zaten nbase gliserin, propilen glikol ve nikotinin karışımından oluşan bir bazdır. Hazır karışımı satılırken kendinizi bunlarla yormanıza hiç gerek yok. Gelin bu malzemeleri teker teker inceleyelim.

 1. Nbase: Likitimizin ana İçerisinde yukarıda da dediğimiz gibi gliserin, propilen glikol ve nikotin vardır. Bu üç malzemenin karışımından oluşur. Piyasada bir çok farklı nbase çeşidi mevcuttur. Bence öncelikle bütçenize en uygun nbaseyi tercih etmelisiniz. Sonrasında diğer çeşitleri deneyip damak tadınıza en uygun olanıyla devam edebilirsiniz.
 2. Aroma: Ana malzemelerden ikicisi aromadır arkadaşlar. TFA, Capella, Flavour Art, Flavor West vs. gibi firmaların aromaları genelde tekil aromalardır. Çilek, şeftali vs gibi aromalar satarlar. Ben genel olarak size mix aromaları tavsiye ederim. Karışım aromalar her zaman için tekil aromalardan daha lezzetlidirler. Zaten aroma aramaya başladığınızda birkaç popüler mix aroma isimlerini görürsünüz. Bunlar; Zıkkım, Unicorn Milk, Castle Long, Boss Reserve, Mega Melon gibi popüler mix aromaları kullanabilirsiniz.
 3. Şişe: Bu karışımları hazırlayıp birbiriyle karıştırmanız için gerekli bir malzemedir. Bu şişeler gorilla şişe olabilir evinizdeki herhangi bir cam kavanoz olabilir. Plastik başka bir kap olabilir. Nasıl arzu ederseniz o şekilde kullanabilirsiniz. Kendinizi şişe olarak şartlamayın. Fakat şişe olsa daha iyi olur tabiki en azından tanışabilir bir malzemedir istediğiniz yere götürebilirsiniz.
 4. Hassas Terazi veya Ölçüm Aletleri: Ölçüm yapmanızı sağlayacak herhangi bir şırınga olabilir, pastör pipeti, hassas terazi olabilir veya bir beher olabilir. Nbase ve aromalarınızı sağlıklı bir şekilde ölçmeniz gerekmektedir. Aldığınız aromaların markalarına göre firmanın kullanım oranlarına uyarak yapmanız gerekiyor. Aksi taktirde lezzet bakımından sıkıntı yaşayabilirsiniz.
 5. Eldiven: Ellerinize bulaştırmadan temiz bir şekilde bu işten sıyrılmak istiyorsanız eldiven takmanızı tavsiye ederim. Bazı firmalar hediye olarak eldiven yolluyorlar. Gerçekten taktire şayan.
 6. Peçete: Hayati önem arz eder elektronik sigaralarda. Dökülen veya sızan sıvıları temizlemenizde kolaylık sağlar.

Hadi likitimizi yapmaya başlayalım dostlar.

Adım Adım Likit Yapım Rehberi

elektronik sigara likiti yapımı
 1. ADIM – Aromamızı Belirleme ve Uygun Oranda Kullanma

Damak tadınıza uygun olan aromanızı kullanım oranına uygun olarak likit yapacağınız kaba doldurun. Bu ister gorilla şişe olabilir, ister herhangi bir elinizdeki kap olabilir. Bu durumlarda genellikle mix aroma tercih ediliyor arkadaşlar. Çünkü hem daha lezzetli hem daha pratik bir ürün. Mix aromalar genel olarak kullanım oranları %10 ile %20 arasındadır. Ama bana sorarsanız %15’den aşağı kullanmayın mix aromaları. Tam anlamıyla aromayı almak istiyorsanız bu en mantıklısı olur.

Fakat kendi mix karışımınızı oluşturmak istiyorsanız çok daha farklı bir başlangıç yapabilirsiniz. Mesela TFA, Capella, Flavour Art veya Flavor West markalarının tek aromaları var. Çilek, muz, şeftali vs gibi tek tek aroma alıp kendi reçetenize göre karışım yapabilirsiniz. Bunun için kesinlikle bir hassas terazi kullanmanızı tavsiye ederim. Çok daha rahat edeceksiniz bu şekilde.

 1. ADIM – Aroma ile Nbasemizi Karıştırma
elektronik sigara likit tarifi

Dostlar gorilla şişemize koyduğumuz aromamızı alıyoruz ve üzerine yeteri miktarda nbase koyuyoruz. Bu adımı çok kısa bir şekilde özetleyecek olursak bu kadar basit. Fakat bunu biraz daha basite indirgeyerek anlatayım sizlere. Gorilla şişeler genel olarak 30 ml, 60 ml, 100 ml ve 120 ml olarak satılmakta.

100 ml lik bir likit yapacağımızı varsayalım. Bunun için %15lik kısmını aroma kalan %85lik kısmını da aroma kullanacağız diyelim. Hesaplama formülü şu şekilde;

Total likitimizin hacmi x Aroma Yüzdesi = Aroma Hacmi
V                                          V                            V
30 ML                     x       0,15 (%15)   =  4,5 ML Aroma
60 ML                     x       0,15 (%15)   =  9 ML Aroma
100 ML                   x       0,15 (%15)   =  15 ML Aroma
120 ML                   x       0,15 (%15)   =  18 ML Aroma

Arkadaşlar bu formül bu kadar basit. Şişenin kalan kısmını nbase ile doldurduktan sonra bu işin tüm zor kısmını atlamış bulunuyorsunuz. Hadi diğer adıma geçelim.

 1. ADIM – Aroma Ve Nbase Karışana Kadar Çalkala
likitlerde elektronik sigara likiti malzemeleri

Aroma ve nbasenizi güzelce birbiriyle homojen bir hal alıncaya kadar çalkalamanız gerekiyor. Gliserin, propilen glikol ve aromaya göre oldukça yoğun bir sıvıdır. O yüzden birbirine tüm sıvıların karışması için güzelce çalkalamanız gerekir. El ile 1-2 dk aralıksız çalkaladığınız taktirde bu iki bileşen birbiri ile homojen bir şekilde karışacaktır. Kimi arkadaşlarımız karıştırıcı cihazlar kullanıyorlar. Tabi bunuda kullanabilirsiniz. Bu tamamen tercih meselesidir. Fakat ben hiç kullanmadım açıkcası gerek de duymuyorum.

El ile çalkalama yeterli geliyor. Burada tek dikkat edilmesi gereken konu tamamen birbiri ile tek parça halinde karışmasıdır. Aşağıdaki video size bir fikir verecektir.

 1. ADIM – Demlenme Süresini Bekleme

Biliyorum bu serüvenin en en zor kısmı beklemek. Demlense de içsek diye gözüne bakıyorsunuz likitinizin. Genel olarak likitleriniz karıştırdıktan 2 ile 4 hafta arasında demlenmiş hallerine gelirler.

likit nası yapılır

Tabi bu kullandığınız aromaya göre değişir. Ara sıra küçük tadımlar yapabilirsiniz.

Eğer damak tadınıza uyuyorsa evet bu olmuş diyorsanız açıp kullanabilirsiniz. Genel olarak tütün aromaları kullandığınız likitler geç demlenir. Minimum 1 ay demlenmek ister tütün aromaları. Meyveli krema aromalı likitleriniz 3 hafta civarında oturur. Sadece meyve aroması kullandığınız likitleriniz 2 hafta içerisinde demlenmiş olur. Tabi bu benim görüşüm. Kimi meyve aromaları 1 ay istiyor kimisi 1 haftada tamam oluyor.

Tamamen damak tadınıza ile alakalı bir durum. Mesela vampire vape aromalarını demlemeye gerek yoktur. Direkt karıştır 2 3 gün bekle sonra tüket şeklindedir. Fakat diğer aromalar ile yapılan likitler demlenmeye kesinlikle ihtiyaç duyar.

Likitinizin demlendiğini anlamanın en kolay yolu aslında renk değişimidir. Kimyasal reaksiyonlar gerçekleşirken gözle görülür değişiklikler olur. Bunlardan birisi de renk değişimidir. Demlenmiş likit genel olarak koyu sarı veya turuncu rengine döner. Tabi her likit renk değiştirecek diye bir şey yok arkadaşlar.

Renk değiştirmeyen likitlerde oluyor. Nikotin seviyesi arttıkça likitinizin rengi çok daha koyulaşır. 0 mg nbase kullandığınız likitlerinizin rengi daha açık olur. Bu demlenmediği anlamına gelmez tabiki. Ama renk alan likitte candır ya seviyiyorum koyu renkli likitleri.

 1. ADIM – Belirli Aralıklarla Havalandırma

Havalandırma bence çok gerekli bir olay. Fakat genel olarak bunlara hiç değinilmiyor. Kesinlikle her likitimi demlenme süresince belirli aralıklarla havalandırırım.

likit yapımı için havalandırma

Arkadaşlar havalandırmaktaki amaç şudur, aromalar yapılırken çözünürlüğü arttırmak için içerisinde etil alkol kullanırlar.

Bu etil alkol likitlerimiz ile bizim vucudumuza girdiğinde midemizde yanmaya sebep olur. Şişe üzerinde kalan hava boşluğunda etil alkol buharlaşır ve oradaki oksijen ile karışır. Bu yüzden havalandırma yaparak bu etil alkolü buharlaştırırız. Böylece mide yanması vs gibi dertlerimiz kalmaz.

Ben genel olarak ilk iki hafta 3 günde bir 2-3 dk olacak şekilde havalandırırım likitlerimi. Gorilla şişeleri havalandırırken kapağı komple açmak biraz zor olabilir. Siz şişe içerisinde birikmiş havayı dışarı çıkartarak da buradaki hava sirkilasyonunu sağlamış olursunuz.

Şişeyi sıkın bırakın içerisindeki hava değişsin. Bu şekilde de havalandırma yapmış olursunuz. Fakat tabi her şeyin fazlası zararlıdır. Likitlerimizi havalandırırken fazla abartmamalıyız. Çünkü fazla havalandırma nikotinde oksitlenmeye sebep olabilmektedir. Buna dikkat etmemiz gerekiyor.

 1. ADIM – Likitlerimizi Afiyetle Tüketmek

İşin en keyifli kısmına geldik sanırım arkadaşlar J Bence likit yapmanın tüm aşamaları bu adım kadar keyifli. Güzelce demlenmiş, damak tadımıza uyan ve kaliteli bir likiti içmek bence paha biçilmez bir duygu. Şimdiden herkese afiyet olsun. J

Likit Malzemelerini Nereden Alabilirim?

Reklam yapmamak adına ben size nereden temin edeceğiniz hakkında fikir vermek istemiyorum. Fakat benim bu elektronik sigara likiti malzemeleri alırken dikkat ettiğim birkaç husus var. Genellikle faturalı çalışan ve güvendiğim firmaları tercih ediyorum. Çünkü her sektörde olduğu gibi bu sektörde de işini iyi yapmayan firmalar var.

Nbaselerinizi ve aromalarınızı alırken firmaların kurumsallığına ve kullanıcı yorumlarına dikkat ederek alın. 3M Merck nbase alayım derken firma size farklı düşük kalitede malzeme yollamasınlar. Paranızın hakkın alabileceğiniz nezih ve steril çalışan firmaları tercih edin dostlar.

Şu kimya bu kimya diye örnek vermiyorum fakat Merck nbase diye satılan nbaselerin bazılarının merck olmadığına adım kadar eminim. Merck nbase litresi 300 350  liradan aşağı olamaz. Aroma alırken de son tüketim tarihi olan, üretim tarihi ve parti numarası gibi bilgilerin belirtildiği aromaları kullanın.

SONUÇ

Evde likit yapımı konusunda size yardımcı olmaya çalıştım. Kendinizin her aşamasını gördüğünüz likitleri içerken de içiniz ala ala rahatlıkla içeceğinizden şüpheniz olmasın. Gerçekten çok keyifli bir iş. İnşallah damak tadınıza uyan harika likitler çıkartırsınız arkadaşlar.

Umarım faydalı bir blog yazısı olmuştur. Hatalarımız var ise affola. Lütfen hatalı olduğum yerler varsa yorum olarak yazın. Bana sormak istediğiniz sorularınız var ise aynı şekilde yorum olarak yazabilirsiniz hepsini cevaplamaya çalışacağım. Hepinize bol lezzetli buharlar dilerim dostlar. Sağlıcakla kalın, sonraki blog yazımda görüşmek üzere.

“Likit Nasıl Yapılır?” üzerine 99 yorum

 1. merhaba kolay gelsin likitlerimin kıvamı çok yoğun daha 2 gün önce demledim demlendikçe acaba yoğunluğu azalacak mı

  Yanıtla
 2. Selam Hocam ben ne sipariş vermesini nede likit yapmasını bilmiyorum bana nasıl sipariş verilir ve.nasıl yapılır yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler

  Yanıtla
 3. Hocam selamlar yazınızı okudum yeni başlıyorum. Hiç ürün sipariş etmedim Nbase olsun aroma olsun şimdi hesabınıza göre 100ml likit için 85ml Nbase 15ml aroma gerekiyor puff gibi olsun istiyorsak 75Nbase 25 aroma gerekiyor peki sweetener ne kadar koyacağız ?

  Yanıtla
  • Pufflar için bence 70 ml nbase 30 ml aroma şeklinde yapın. Sweetener eklemeye gerek yok zaten aromayı fazla koyduğunuz için tatlı olacaktır.

   Yanıtla
  • Merhaba. Bu yazınızda belirttiğiniz şeyler, elektronik sigara yapımı için mi? Yani ben bir vozol veya elfbar şeklinde bir tat edinmek, yani elimde olan vozol’ları doldurmak istiyorum. Bunun için aynı listeyi uygulayabilir miyiz? Teşekkür ederim.

   Yanıtla
    • cevabınız için teşekkür ederim. maalesef geç gördüm 🙁 golden kimyadan sipariş vermiştim. bugün yaptım. 85 nbase, 15 ml aroma, 2 ml de koolada koydum. bu seferlik böyle olsun artık napalım =)) teşekkür ederim…

     Yanıtla
 4. Öncelikle bilgilendirmeleriniz için teşekkürler. Smok Rpm5 Pro kullanıyorum, İlk defa Dıy-kit alıp hazırladım fakat tat alamıyorum. 120ml gorilla şişede 18ml Dıy-kit , 70/30 3mg sertlikte Merck Nbase ile hazırladım. 18 ml üzerine 120ml şişeyi tamamlayana kadar nbase ekledim.16gün boyunca günde en az 2dk çalkalama yaptım ve karanlık bir ortamda beklettim.Blackbeery Crumble aromasını kullandım ürünleri içinde golden Kim. tercih ettim ,sizce biraz daha mı beklemeliyim yoksa kaçırdığım eksik bir noktamı mevcut?

  Birde Nbase mi yoksa SaltNbasemi tercih etmeliyim 3/6mg sertlikte kullandığım coiller 0,15ohm ve 0,23ohm şimdiden teşekkürler.

  Yanıtla
 5. Tüm paylaşımlarını keyifle okudum emeğin için teşekkürler, önerdiğin yerden kendi likitimi yapmak için alışveriş yapacam. Smok al85 var bende 1 aydır sigarayı bıraktım sayesinde.suan keyif kısmına geçmek istiyorum 3 yada 6 nik yapmak istiyorum 15 nikle bıraktım sigarayı.suan buhar ve aroma üst düzey nikotin az bir likit hazırlamak istiyorum. Al85 ile hangi formülü kullanmalıyım.tesekkurler

  Yanıtla
 6. Merhabalar ben yazınıza denk gelmeden maalesef yaklaşık 1 hafta önce demlemeyi yaptım. Elimde 50 ml şişe vardı 40 ml nbase+ 10 ml aroma yaptım. Aldığım yere de hiçbir soru sormadım şişenin üstünde yazanlara göre bi şeyler yapmaya çalıştım yani. Nbase’i 0 mg (nikotinsiz), aromayi elmalı turta tercih ettim. Şişelerin üstüne demlenme süresi 1hafta yazmışlar. Sizce bir hafta gerçekten yeterli olur mu?

  Yanıtla
 7. Hocam öncelikle bilgilendirmeleri iz için teşekkür ediyorum. 30ml için 21.5 Nbase 7.5 aroma 1 sweetener demledim bekliyorum. Cihazım Caliburn G2 sizce oranlar nasıl? Yorumlarınızı bekliyorum teşekkürler.

  Yanıtla
 8. Hocam merhabalar, kendi likitimi hazırladım. Golden Kimyadan 4 mg nikotin 70’e 30 nbase aldım.. Farklı aromalar aldım. 100 ml’lik bir şişeye 80 nbase %20 aroma ekledim. Farklı oranlarda aroma karıştırdım.. Anlamadığım bir nokta var, aroma bilgilerinde tavsiye edilen kullanım miktarı notunda %7-15 gibi ibareler var. Mesela 100 ml’lik likit hazırlarken kalan %20 aromayı bu tavsiye edilen oranla nasıl dengeleyeceğiz. 4 adet aromayı kalan %20 için kullandım mesela…

  Yanıtla
 9. merhaba, daha önce yapmış olduğum salt likit hafif sulu bal kıvamında oldu. bir süre sonra elektronik cihazımı bu nedenle tıkamış olabileceğini düşündüm. oranlama da %15-%85 idi… böyle bir durum karşılaşılabilir birşey mi?

  Yanıtla
  • Merhabalar, vg oranı yüksek olduğu için yoğun olmuş kıvamı.Çünkü vg yani gliserin bal yoğunluğunda bir sıvıdır.

   Yanıtla
 10. Hocam bu elektronik sigaralarda su kullanılabiliyormuş. Bu suyun içine meyve yağı ekleyip daha sağlıklı bir şekilde kullanmak mümkün değil mi

  Yanıtla
  • Merhaba, çok az miktarda su kullanılabiliyor fakat bu çeşme suyu değil tabi ki. Organik maddeler esigaralarda kullanılmaz. Çünkü bu maddeler coil üzerinde yanar. Yanma ise esigaraların doğasına aykırı. Buharlaşma üzerine kurulu bir sistemdir esigaralar. Ayrıca yanma sonrasında meyve tadından çok kül tadı alırsınız.

   Yanıtla
    • Suyun organik olduğunu söylemedim zaten, meyve yağının organik olmasından bahsettim. Su zaten buharlaşıp giden bir madde, herhangi bir kalıntı bırakmıyor coil üzerinde. Fakat içme suları buharlaştıktan sonra kireç bırakıyor çaydanlıklarımızdan da bildiğimiz üzere. Bu da coili sıkıntıya sokar. 🙂

     Yanıtla
   • hocam öncelikle verdiğiniz bilgiler için teşekkürler bende elektronik sigaraya başlamayı düşünüyorum ve bu elektronik sigara ürünlerini hangi siteden temin edebilirim kaliteli ve güvenilir siz daha iyi bilirsiniz yardımcı olursanız sevinirim.

    Yanıtla
 11. Merhabalar Hocam,

  Bilginize ve emeğinize sağlık çok güzel bir yazı olmuş.

  Ben de kendi likitimi yapmak istiyorum ama kafamda bazı sorular var cevaplayabilirseniz çok memnun olurum.

  E-sigarada çok yeniyim, bazı yazılarınızı okudum ve MTL içimin bana daha uygun olduğuna karar verdim, sonrasında sizinde önerdiğiniz Voopoo drag x pod aldım ve yine yazılarınızdan yola çıkarak PnP 1.0 ohm coil aldım, buharı biraz fazla geldi bir sonrakinde 1.2 ohm alıcam sanırım 🙂
  Hatta MTL kartuşta aldım daha fazla sigara gibi hissettirmesi için. Buraya kadar sigara içimi için yaptığım şeyler doğru mu sizce deneyimlerinize dayanarak sormak istiyorum?

  Likit olarakta salt VGOD cubano aldım 50vg/50pg 50mg nikotin, çok fazla memnun kaldığımı söyleyemem, belki yeni başladığım için olabilir yada nikotini fazla olduğu için olabilir bilemiyorum ama bende dedim kendi likitimi kendim yapim.

  Hocam ben MTL içim istiyorum, biraz sert olsun nikotini doyursun ve aroma tadı ağırlıklı olsun istiyorum, benim salt Nbase mi almam gerekir? Salt Nbase alamam gerekiyorsa vg/pg oranı ne olması gerekir? Sertlik oranı ne olması gerekir aroma oranı ne olması gerekir gibi sorularım var, evet bu oranlar kişinin zevkine göre değişebilir fakat sizin deneyimleriniz ve tecrübelerinizle en azından istediğim noktaya yakın bir yerden başlamak istiyorum, bu konularda beni aydınlatabilirseniz çok memnun olurum.

  Şimdiden teşekkürler.

  Yanıtla
  • Merhabalar, 1 ohm ile 1,2 ohm arasında çok büyük bir fark olduğunu zannetmiyorum. Fakat içeriğinde kullanılan teller fark yaratabilir. Hangisi hoşunuza gidiyorsa onu kullanmanızı tavsiye ederim 0,2 ohm çok büyük fark yaratmaz 🙂 MTL için salt nbase de kullanılabilir normal nbase de eğer boğaz vurumu isterseniz nbase, istemezseniz salt nbase kullanabilirsiniz. Saltta sertlik 24 veya 36 deneyebilirsiniz, normal nbase için 9 12 15 deneyimleyebilirsiniz vg pg oranı 70/30 veya 60/40 uygundur.

   Yanıtla
 12. Merhabalar hocam golden kimyadan 90 10 5mg nbase alıp likitimi dün demledim denemek amaçlı az birşey denedim boğazı müthiş yakıyor acaba likit daha demlenmediği için mi yoksa nic’den dolayımı öyle oluyor. Eğer nic’den dolayı öyleyse boğaz yakmasını nasıl düzeltebilirim ?

  Yanıtla
 13. Merhabalar ben Wogens Premium 80/20 nbase aldım ve golden kimyanın da 15 ml’lik aromalarından 6 çeşit aldım. Sizin hesabınızdan anladıgım kadarıyla 100 ml’lik likit için 15 ml’lik aromanın tamamını şişeye boşaltıp kalan 85 ml yi de nbase ile tamamlayıp toplamda 100 ml’lik bir likit elde etmiş oluyorum doğrudur dimi.?

  Yanıtla
   • Evet.Ya galon alıp dolum yapıyoruz diyorlar ya da kendilerinin ürettiklerini iletiyorlar. Orjinal aroma alabileceğim bir yer önerebilir misiniz ? Teşekkürler

    Yanıtla
    • Golden Kimya’nın aromalarını tavsiye ederim benim en beğendiklerim mix aromalar ve vampire vape aromalar. Hepsi orijinal ürünlerdir

     Yanıtla
 14. merhaba iyi günler, pufftaki gibi kaliteli likiti nasıl yapabiliriz? ve kaliteli aroma markası verebilir misiniz? vampire vape aldım ama hiç hoşuma gitmedi heisenberg.

  Yanıtla
 15. Merhaba. 80vg 20pg 2mg nicotin değerinde golden kimyadan nbase aldım. Tfa caramel ve yine tfa milk aroması aldım. Süt karamel için karışım yapmak istiyorum. Reçete tavsiyesinde bulunabilir misiniz?

  Yanıtla
 16. Merhaba hocam 80vg 30pg nbase var elimde ortama 1 lt 6 nikotinli farklı farklı aromalarda 150 şer ml olarak böldüm şişelerimi buraya kadar sorun yok ama boğaz vurumu yok hiç tatmin etmiyor merck in ürünü bunu sertleştirebilmem kısacası doygunluğa ulaştırabilmem için bir seçenek var mı mesela pg alsam merk den ekleyebilir miyim yada nicotin şat mı almam gerekir yol gösterirseniz çok sevinirim mesela 150 ml karışımıma hangi ürünü ne kadar eklemem gerekiyor

  Yanıtla
 17. Merhabalar hocam Smok ıpx 80 cihaz kullanıyorum. Sigarayı bırakalı bir hafta oldu. Evde kendi likitimi yapıp içmek istiyorum. Golden Kimyadan ilk alışverişimi yapacağım Gold Nbase Chemnovatic Grade Sertlik N-6 80VG/20PG Almayı düşünüyorum. Aroma olarak daha iyisini bulabilmek için TFA 3 adet Wampire 3 adet Unicorn Caraberry vs aromaları tercih ettim. Sizden Bilgi almak isteğim Nbase uygun olanı seçmiş miyim ?N/6 Yeterli olur mu yoksa N/9 mu almam gerekir ? Ve son olarak Vg Pg den pek anlamam 80/20 genel olarak kullanıldığı için tercih ettim. Sizin önerileriniz nedir ? Şimdiden cevap veren elleriniz dert görmesin Çok teşekkür ederim

  Yanıtla
  • Merhabala, hocam nikotin oranı yani sertlik çok göreceli kavramlar. Kimine 6 ağır gelir kimine 6 hafif gelir. Bunu denemeden anlayamayız maalesef. Sevgiler 🙂

   Yanıtla
 18. Merhabalar şuan çok yeniyim daha tek kullanımlık bi puf markası (vozol) aldım ve salt likit hazırlamak istiyorum yazınızı da okudum ama acemilikten galiba anlamadığım konular var yardımcı olursanız sevinirim
  1. Salt likit yaptığımızda ilk baştaki tat gibi yoğun meyve aromasını alabilirmiyim
  2.100 ml nbase ile kaç ml aroma kullanmam lazım aromanın yoğun olması için(nbase hepsini kullanmak istiyorum)
  3.safir kimyadan almayı düşünüyorum güvenilirlik konusunda bilginiz var mı ya da önerebileceğiniz başka tavsiyeniz var mı
  Emeklerinize sağlık şimdiden çok teşekkürler

  Yanıtla
  • Merhabalar,
   1) %20 aroma kullanmanızı öneririm ve %1veya %2 sweetener eklemenizi tavsiye ederim. çünkü puffların şeker oranı çok yüksek.
   2) 100 ml üzerine 25 ml aroma kullanmalısınız.
   3) Ben Golden Kimya’dan alıyorum ürünlerini de beğeniyorum ve güvenilir bir firma. Birçok satıcı var tabi herkes istediği yerden alabilir.

   Yanıtla
   • Merhaba yazınızı okudum ilk defa deneyeceğim ben premium liquid (Rain Liquid) Kanzi hoşuma gitti golden kimyadan nasıl bir nbase (sertlik vs. özellikleri) almalıyım ve aroma ne almalıyım yardımcı olursanız sevinirim

    Yanıtla
    • Merhabalar, aldığınız likitlerdeki nikotin değeri neyse o derecede sertlik seçin. 70/30 vg pg değerinde bir nbase alabilirsiniz. Nbase türü sizin bütçenize kalmış.

     Yanıtla
 19. Hocam slm, yaziyi okudum yeni baslayan biri olarak cok faydali ve hemen yapmaya baslicam. Ama hesaplamada sikinti yasadim yorumlardada okudum basit sekilde soyle bi hesap mi yapmak lazim.cok yeniyim sigarayi birakiyorum oyuzden soruyorum kusura bakmayin.
  100ml likitim olsun istiyorum 85ml nbase+15ml aroma=100 (siz %15 ile karisim yapin diye tavsiye verdiginiz icin)
  Yada 50ml likit icin, 42.5ml nbase+ 7.5ml aroma seklinde? Yani %15 aroma ekler sekilde?

  Yanıtla
 20. Emeğine eline sağlık bilgilendirme için çok teşekkür ederim. Tam olarak aradığım bilgiye sayende ulaştım 👏🏻☺️

  Yanıtla
 21. Merhaba benim anlamadığım resimde vg ayrı vg ayrı ikisi bir değil mi normalde tek şişede mi ayrı ayrı şişedemi oluyor

  Yanıtla
  • Merck en iyi bileşenleri üretiyor yani en saf ve kalitelisi, ama fiyat performans olarak dersek wilmar kullanılabilir. Chemnovatic biraz daha serttir onu da kullanabilirsiniz. Vg/Pg oranı olarak 60/40 almanızı tavsiye ederim kış geldi vg fazla olursa besleme sorunu çekilebilir. Sevgiler

   Yanıtla
 22. Merhaba hocam yazınızı dikkatle okum öncelikle teşekkürler zaman ayırıp bilgilendirdiğiniz için,

  Benim sormak istediğim şu premium tütünlerde yu karda bir arkadaş daha bahsetmiş o tatlılık dışında nikotinin keskinliğini boğaz vurumunu yumuşatan olayı sorucaktım aroma o kadar yoğun değil ama yoğun gibi hissettirme vs die gidiyor biraz araştırdığımda efektörler çıktı karşıma 1 tanesi sizin dediğiniz Sweetener bir diğeri Cotton Candy (Ethyl Maltol) benim burda anlamadığım tatlılık sweetener ile çözülüyorsa ethyl ile yapılan ne bizim bunları kullanmamızda sorun olur mu birde bu efektör markaları ne kadar önemli

  Birde şahsım için kok prime kullanıyorum sigaracı değilim hatta nefret ederim nargileciyim onda da aroma kaybolduktan sonra içemem dumancı sonrasında aromacıyım likitlerde 0 mg şerbet içer gibi olduğum için sevemedim 3 mg lerde bi rahat severek içimim oldu

  Tüm bunların nezninde başlangıç kullanıcısıyım koko prime içtikçe açılırmı tecrübem yok ama bir öneriniz var mı atıyorum “Eleaf Pico 2” sizi tatmin edicektir hem duman hem aroma olarak gibisinden 🙂

  Şimdiden teşekkürler.

  Yanıtla
  • Merhabalar, tfanın sweeteneri içerisinde zaten bir miktar etil maltol var. Sweetener içerisinde sukraloz bulunduruyor bir çeşit tatlandırıcı. Etil maltol ise aroma hissiyatını arttırmak amacıyla kullanılıyor genel olarak. Yani boğaz vurumunu yumuşatmak için efektör kullanmak yerine nikotin oranını düşürebilirsiniz yada pg markasını değiştirebilirsiniz. Boğaz vurumu bu ikisinden gelmekte. Cihaz olarak çok bir bilgim yok açıkcası ne söylesem yalan olur 🙂
   Sevgiler

   Yanıtla
   • Merhaba yazınız çok detaylı ve açıklayıcı emeğiniz için çok teşekkürler. Ancak Nbase ve aromaları nereden temin edebilirim güvenilir bir yer arıyorum ancak bulamadım yardımcı olursanız çok sevinirim.

    Yanıtla
    • Merhabalar hocam ben şu an golden kimyadan alıyorum nbase ve aromalarımı. Güvenilir bir site ürünleri gayet güzel denemenizi tavsiye ederim. Sevgiler.

     Yanıtla
 23. merhabalar kardeşim bilgilendirmelerini pür dikkat okudum teşekkür ederim kendi adıma gayet bilgilendirici bir yazı olmuş, iznin ile sana bir soru sormak istiyorum,

  Piyasada satılan kullan at cihazların likitini hiçbir yerde bulamıyorum, premium likitler bile yanından geçmiyor, acaba kendimiz yapsak likitin reçetesi ne olması lazım

  Teşekkür ederim.

  Yanıtla
   • Merhaba arkadaşlar, araştırmalarıma göre puf sigaralardaki aroma hissiyatı makinadan kaynaklanıyor. İçerisinde büyük bir sünger ve boydan boya bir mesh bobin olduğu için aroma hissiyatını normal makinalara göre daha iyi alabiliyoruz. Bu yüzden aslında sorun likitlerden değil tamamen cihazların çalışma şeklinden kaynaklanıyor.

    Yanıtla
    • Evet bende denedim geçen gün. Mesh coilden ziyade felaket şekilde sweetener yani tatlandırıcı var içerisinde. Bu da çok fazla aroma hissiyatı yaratıyor ağız içerisinde. Mesch coil de aromaya etki ediyor ama ana etken içerisinde kullanılan sweetener bana sorarsanız. O tadı yakalamak için de biraz daha fazla sweetener kullanabilirsiniz likit karışımlarınızda.

     Yanıtla
 24. Peki elimizde 2ml aroma var %15 oranla yapmak istiyoruz ne kadar nbase atacağımızı nasıl hesaplıyacağız?
  2÷0,15=13,333333333 nbase hesabım doğrumudur?

  Yanıtla
  • Eğer 250 ml toplamda likitiniz olsun isterseniz 37,5 ml aroma 212,5 ml nbase ekleyebilirsiniz. Eğer 250 ml nbase üzerine ekleyeceğim derseniz düz hesap 250 ml nbase üzerine 45 ml aroma ekleyin. Sevgiler

   Yanıtla
 25. Merhaba, yazı için teşekkürler. Doğrudan nbase alsam, aroma koymadan da kullanabiliyorum anladığım kadarıyla. Aroma koymadığım için demlenme süresi gerekli midir yine de? Zaten satın alacağım nbase 50/50 oranında hazırlanmış 6mg nikotinli bir ürün, doğrudan kullanım yapabiliyor muyum?

  Yanıtla
   • 2ml aromam var %15 ile yapmak istiyorum teyit için işlem yapacağım.
    2÷0,15=13,333333333 sonuç bu.
    13 ml nbasein içine 2ml aromamı atacağım yoksa 11ml nbasein içine 2 ml aromamı atacağım beynim durdu.

    Yanıtla
    • Şimdi şöyle bir matematik uygulayabiliriz buna, toplam likitimize A diyelim. A x %15(yani 0,15) = 2 (aroma miktarı) içler dışlar çarpımı yaparsak bu da; A = 2/0,15 = 13,33 ml yapar.
     Yani bizim toplam likit karışımımızı verir bu. 13,33 ml likit karışımımız olacak. Bunun da 2 mililitresi aroma olacak. Geriye kalan kısım ise nbase o da şöyle bulunur. 13,33 – 2 = 11,33ml nbase anlamına gelir. Ama fena matematik işlemi oldu 🙂
     Çok fazla detay ile uğraşmayalım derseniz 10 ml nbase 2 ml aroma koyup geçin bence 🙂

     Yanıtla
 26. KARDEŞİM BEN SİGARA İLLETİNDEN KURTULMAK İÇİN ELK.SİGARA KULLANMAYA KARAR VERDİM MAKİNA GELDİ AMA FİRMALARIN LİKITİ KENDİMİN YAPACAGINI SÖYLEDİKTEN SONRA YELKENLER YERE İNDİ SANA GÜVENEREK SORUYORUM 1LİTRE KARIŞIM YAPMAK İSTERSEM HANGİ MADDELERİ NEKADAR ALMAM GEREKİR ML GR BAZINDA BEN NORMAL TÜTÜN TADINDA YAPMAK ISTIYORUM HERHANGİ BİR MEYVE TADI OLMADAN VERECEĞİN YANIT İÇİN TEŞEKKÜRLER

  Yanıtla
 27. Öncelikle açıklamalarınız için teşekkür ederim. Merak ettiğim konu şu, 3M Merck nbase 4mg sertlikte hazır olarak aldığımızda içine %15 aroma koyunca nikotin oranı düşmüş olmuyor mu? Bu durumda sertliği bi tık yüksek almak daha mı iyi olur?

  Yanıtla
  • Ne demek rica ederim, tabiki düşer toplam nikotin oranı. 4 mg olan nikotin oranı 3,4 mg’a düşer. Eğer hafif geliyorsa 5 veya 6 mg almak mantıklı olabilir

   Yanıtla
 28. Peki hocam bende uzun süredir limitlerimi kandım yapıyorum ama hazır limitlerdeki tatlımsı tat gelmiyor.yaninda içtiğim biri kokusuna hayran kalıyor ama yaptığım limitte tatlımsı tat alamıyorum.hazir limitlerde hafi şeker tadı alıyorum bunun sebebi ne

  Yanıtla
  • Hocam kesinlikle bunun sebebi Sweetener efektörü, likitlerinizi tatlandırmak için sweetener kullanın. Damak tadınıza göre arttırıp azaltabilirsiniz. Hatta demlendikten sonra bile ekleme yapabilirsiniz. Sevgilier

   Yanıtla
 29. Kardeşim ben yeni başladım.nikotinsiz kahve aroması kullanıyorum.benim kullandığım ne tür aroma. Bu tarz aroma nelerdir. Meyve pek sevmiyorum

  Yanıtla
 30. Merhaba. Ben sadece salt nbase aromasız kullaniyorum. Bunun bilinen bir zararı var mıdır. Yani sadece salt nbase içmek bir sıkıntı yaratır mı. Bir uyarınız olur mu. Sitedeki yararlı bilgiler için de teşekkürler.

  Yanıtla
  • Gerçekçi olmak lazım ki hiçbir şey kullanmamak her zaman için en sağlıklısıdır. Fakat biz sigarayı bırakmak için esigara kullandığımız için, sigaraya göre çok çok daha az zararlı bir eylemdir. Aromasız kullanmak daha da sağlıklı bir kullanım şekli. 🙂

   Yanıtla
   • bu yanıtlar için çok tşk ler,sizin sayenizde kendim yapacağım.aroma sevmiyorum 6 aydır pod mod cihaz kullanıyorum sigara hiç içmedim sayesinde.salt nbase tatmin edermi aroma sevmiyorum bende.birde salt nbase de beklemeye gerek varmı demlenme vs için??

    Yanıtla
   • sweetener nerden temin edebiliriz vozollardaki gibi aromasi güzel bir karışım elde etmek için ve ne kadar kullanmaliyim 60ml karışım için mesela 20 ml aroma 40 ml salt nbase uzerine ne kadar sweetener eklemeliyim yada miktarlar nasil olmali bilgi verir misiniz rica etsem

    Yanıtla

Yorum yapın