Elektronik Sigara Nasıl Kullanılır?

Öncelikle sigarayı bırakıp elektronik sigaraya geçtiğiniz için sizi tebrik ederim. Bu yazımda bu işi nasıl düzgün bir şekilde yapabileceğiniz hakkında bilgi vermeye çalışacağım. Başlangıçta sorunlar çıkabilir fakat bunları aşacağınızın garantisini veriyorum. Başlangıçta gerçekten insanlar e sigara kullanmakta zorlanıyorlar. Sorularınıza cevap alabileceğiniz bir yazı olur umarım.

Elektronik Sigara Nasıl Kullanılır Tüm Püf Noktaları İçin Tam Kılavuz

Pekala, temel bilgilerle başlayalım. “Vaping”, bir elektronik sigara kullanma eylemini tanımlamak için kullanılan bir terimdir . Buharlaşan likiti ciğerlerinize çekerek içerisindeki nikotinden faydalanırsınız ve bu sayede nikotin ihtiyacınız karşılanmış olur.

Elektronik sigaralar genellikle dört ana bileşenden oluşur:

 • Likiti içeren bir hazne, kartuş veya bölme.
 • Likiti ısıtmak için kullanan bir atomizer.
 • Güç kaynağı olan bir pil
 • Solumak için kullandığınız bir damla ucu veya ağızlık

Likitler farklı aromalarda gelirler. Likitler içerik olarak Gliserin (VG), Propilen Glikol (PG) ve nikotinden oluşur. Gliserin tatlı bir sıvıdır ve likir içerisinde buhar üretiminden sorumludur, Propilen Glikol ise aroma tutucudur ve boğaz vurumunun artmasına sebebiyet verir. Nikotin ise bağımlılığımızın ana nedenidir. Elektronik sigara kullanma eylemi bir sigara yakmaktan daha zordur tabikii, ama hem sağlık hem maddiyat açısından çok çok daha iyi bir kullanım şeklidir.

Sigaradan Elektronik Sigaraya Geçmek Kolay Mı?

Kısa cevap, evet! Sigaradan elektronik sigara kullanımına geçmek çoğu insanın düşündüğünden çok daha kolaydır. Sadece daha uygun maliyetli olmakla kalmaz, aynı zamanda önemli ölçüde daha sağlıklıdır. Örneğin, esigara tehlikelerini abartan birçok propagandaya rağmen, NHS yani ulusal sağlık sistemi bile sigarayı bırakmak isteyenler için esigara önermektedir.

Bugün, elektronik sigara dünyası 20 milyar doları aşan gelişen bir endüstri haline geldi . Bununla, bir çok farklı esigara tipi ortaya çıktı ve insanlara farklı seçenekler sundu. Sigaradan elektronik sigaraya geçişle ilgili tek gerçek sorun, doğru esigara ve doğru likiti seçebilmektir. Sonrasında bu iş gerçekten size ve çevrenize çok iyi geliyor.

Elektronik Sigaramı Nereden Satın Almalıyım? Hangi E Sigara Markalarına Güvenebilirim?

Bu kadar çok elektronik sigara çeşidi ve likit çeşidinin olduğu bir ortamda bunları seçmek samanlıkta iğne aramak gibi olduğunu hissedebilirsiniz. Haklısınızda, neyse ki bu camiada kullanıcılar çok yardım sever insanlardır. Bizler her zaman birbirimize destek çıktık bu zamana kadar. Destek çıkmaya da devam edeceğiz. Açıkcası esigara seçiminde çok fazla cihaz bulunmasına rağmen seçim için belli başlı kullanılan cihazlar vardır. Mesela bunlardan birisi NORD pod mod. Gayet kullanışlı kafa karıştırmayan bir üründür tavsiye edebilirim.

Hangi Likiti Veya Nbaseyi Seçmeliyim?

İşte işin en önemli noktası. Arkadaşlar bu olay insana e sigarayı bıraktırır. Doğru likiti seçmek bu işin en can alıcı noktası. Kesinlikle likit alacaksanız bu işi adam akıllı yapan firmaları tercih edin. Ama ben her zamanki gibi herkesin likitini kendisi yapması taraftarıyım. Alın nbasenizi aromanızı şişenizi mis gibi hazırlayın abi. İçerisinde ne var ne yok biliyorsunuz içinize sine sine kullanın. Kendiniz yapmanız hem maliyet açısından iyidir hemde sağlık açısından iyidir.

Likit nasıl yapılır bilmiyorsanız linke tıklayarak dilerseniz likit yapımı ile ilgili yazımı okuyarak bilgi sahibi olabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey bir nbase almanız ve sonrasında belirli oranda aroma ile karıştırmanız. Bu ürünleri satan çok iyi firmalar var. Ben Golden Kimya firmasını tercih ediyorum, hem kaliteli hem uygun fiyatlara bu ürünleri temin edebilirsiniz.

Hangi Nikotin Sertliğinde Likite Veya Nbaseye İhtiyacım Var?

Hangi nikotin gücünde bir ürüne ihtiyacınız olduğu, genellikle önceki sigara içme alışkanlığınıza bağlıdır. İhtiyaçlarınıza neyin uyduğunu bulmak bir deney meselesidir. Ciğer çekimi bir esigaranız varsa 3 ve 6 mgden başlamanızı öneririm. Kesmezse arttırabilirsiniz. Düşük nikotin değerinde başlamanız kesinlikle en mantıklısıdır çünkü düşük nikotinli likiti rahatlıkta tüketebilirsiniz ama yüksek nikotinli likiti tüketemezsiniz çöp olur. Eğer pod mod bir elekronik sigaranız varsa bunda salt likit olarak 24 mg, 36 mg veya 50 mg likitlerde seçebilirsiniz. Veya aynı şekilde salt nbase veya normal nbase alıp bu likitinizi kendiniz yapabilirsiniz.

MTL (Ağızdan Akciğere) Veya DL (Doğrudan Akciğere) Hangi Esigara İçim Şeklini Seçmeliyim?

Bu olay bana göre tamamen size kalmış bir olay. Hangisini istiyorsanız, hangisi size daha yakın geliyorsa onu kullanabilirsiniz. Tamamen keyif meselesi yani. MTL içim biraz daha sigaraya benzer bir içim sunar, DL içim ise tam bir  nargile içimi gibidir. DL içimde direkt olarak ciğere çekersiniz buharı nefes alıyor gibi. MTL içimde ise buharı ilk önce ağza çekip sonra ciğere çekersiniz. MTL içimde buhar biraz azdır belki yeni başladığınızda bu sizi tatmin etmez, DL içimde oldukça yüksek buhar çıkartırsınız. Bu konu ile de ilgili güzel ve açıklayıcı bir yazım var. Dilerseniz linke tıklayarak bu ayrıntılı yazıyı okuyabilirsiniz.

Hangi PG / VG Oranlı Likit Veya Nbase Seçmeliyim?

PG (Propilen Glikol) ve VG (Bitkisel Gliserin), likitteki ana bileşenlerden ikisidir. Basitçe söylemek gerekirse, PG, genellikle sigara içmeye benzetilen “boğaz darbesinden” sorumlu olan, ince kıvamlı bir sıvıdır. VG ise bir bitkisel bir türevidir; PG’den daha kalındır ve büyük miktarlarda buhar üretmekten sorumludur. Öncelikle bir likit alacaksanız totaldeki vg pg oranı bence 70/30 olmalıdır. Gayet yeterli ve tatmin edici bir tadı vardır. Fakat kendiniz nbase ve aroma alıp yapacaksanız nbasenizi 80/20 almanızı öneririm. Aromayıda PG’den saydığımızda bu oran totalde yine 70/30 civarına gelmektedir. Tabi bu verdiğim değerler DL içim için uygundur. MTL içim yapıyorsanız 60/40 öneririm, aynı şekilde aroma ve nbase alıp likit yapacaksanız nbasenizi 70/30 olarak almalısınız.

Bunun nedeni DL içim yaptığınız cihazlarda likit kanalları ve coille MTL cihazlarındakine göre daha büyükdür. Bu yüzden yoğun olan gliserini rahat rahat içine emer DL içime uygun olan cihazlar. MTL cihazlarında ise bu tam tersidir. Likit emme kanalları küçük ve coillede küçüktür. Yoğun bir likiti emmekte zorlanır ve pamuk yanar.

Elektronik Sigaramı Nasıl Temiz Tutarım?

“Bu zaten yeterince karmaşıktı ve şimdi bana elektronik sigaramı da temizlemem gerektiğini mi söylüyorsun?” diyebilirsin ama biliyoruz ki temizlik imandan gelir. Elektronik sigaranızı çok sık olmasa bile ara ara hem dezenfekte etmelisiniz hem bakımlarını yapmalısınız. Sonuçta ağzınızı değdirdiğiniz bir cihaz. Kendinize özel aralıklar belirleyerek bu işlemi yapmanızı tavsiye ederim.

Elektronik sigaranızı nasıl temizleyeceğiniz ile ilgili bir kaç tavsiye vereceğim size;

 • Cihazınızı parçalarına ayırın
 • Tankı çıkarın ve coili çıkarın
 • Tankı ılık suyla durulayın
 • Gerçekten kirliyse, bir kase ılık suya birkaç damla bulaşık deterjanı koyun.
 • Her parçayı iyice kurutmak için mutfak havlusu kullanın
 • Parçaları 15-20 dakika kurumaya bırakın; bunları bir radyatörün üzerine koyabilirsiniz (pil veya plastik olan bir şeyi asla koymayın)

Coillerinizi  belli aralıklarla değiştirin. Tabi her likit değişiminde değiştirmenize gerek yok. Fakat zaten coilin ömrü dolduğunda kötü tatlar gelmektedir. Yanık tadı, aroma hissiyatının azalması gibi. Hazır coil kullanıyorsanız dediğim gibi değiştirin. Eğer kendi sarımınızı yapıyorsanızda telinizin durumuna bakarak ya sadece pamuğunuzu değiştirin. Yada coilide yani telininzi komple değiştirin. Bu işlemde kesinlikle bu işteki zevkinizi arttırır. Çok fazla maliyet olmasın diye bu işlemi uzatırsanız zevk alamazsınız.

Elektronik Sigara Kullanırken Kuru Vuruşları Yani Coil Yanmasını Nasıl Önleyebilirim?

Kuru vuruş diğer ismiyle dry hitin ne olduğunu anlatalım ilk önce sizlere. Bu olay pamuktaki likitin bitmesiyle kuruyan pamuğa ısı verildiği taktirde pamuğun yanması olayıdır. Sonrasında siz birde onu içinize çekince pamuğun ynaması sonucunda ortaya çıkan o dumanı ciğerinize çekiyorsunuz, çok kötü bir tat geliyor ve öksürtüyor.

 • Tankınızı likit ile doldurduktan sonra coilin ıslanması için her zaman birkaç dakika bekleyin.
 • İlk önce deneme amaçlı çok kısa çeşişler yapın içerde durumun ne olduğunu anlayın.
 • Coil içerisindeki pamuğu kurutmamak için çok seri şekilde çekimler yapmayın böyle yaparsanız pamuğu kurutur yakarsınız. Sonrada yanık pamuğun dumanını ciğerinize çekersiniz sonra öksürük krizleri.
 • VG/PG oranını iyi ayarlayın. Çünkü yüksek gliserinli yani vgli likit çok yoğun olur ve coil bu karışımı pamuğun içine alamaz.
 • Tankınızı yada coilinizi yeteri likit düzeyinde tutun likitin tam bitmesini beklemeyin.

Sıçrama Yapan Veya Akıtan Atomizerimi Nasıl Düzeltebilirim?

İlk olarak akıtmadan bahsedelim;

Likiti az kullansak dry hit yiyoruz coili yakıyoruz çok kullansak bu seferde akıtıyor, iki ucu boklu değnek diyorsunuz bunu duyuyorum, ama her işin bir inceliği var dostlar bunu unutmayın. Kendi sarımlarınızdaki coilin pamuklamasını iyi yapamazsanız akıtma yaşamanız çok muhtemel. O yüzden pamuğu telin araya sokarken ne çok sıkı ne çok yumuşak olacak şekilde yapmayın. Tam ortası olamsı gerekiyor. Bu kendi sarımınızdaki akıtma sebebi birde şimdi hazır coillerdeki akıtma sebeplerini inceleyelim

Hazır coillerde genellikle akıtmanın sebebi kullandığınız likitteki pg değerinin yüksek olmasıdır. Pg değeri yüksek olduğu zaman likit çok sıvı bir hal alır. Coilde bu kadar sıvı olan bir sıvıyı içinde tutamadığı için aşağıya salıverir sonra bu likit hava kanallarından akmaya başlar. O yüzden likitlerinizi yaparken uygun vg pg oranını gözeterek yapın. Hatta çok sıcak memleketlerde yaşayan arkadaşlarımız vg değerini biraz yüksek bile tutabilir. Bu konuyla ilgili yazımı okumanızı tavsiye ederim.

Atomizerlerdeki sıçramaların sebebi ise tamamen sarımlarınızdan veya yüksek watt kullanımlarından kaynaklanır. Hatta likitlerdeki yüksek pg değeri de sıçrama yapabilir. Kendi sarımlarınızı pamuklarken yine ne çok sıkı nede çok yumuşak bir sarım yapmamalısınız. Pamuğu çektiğinizde çok zor gelmesin çok rahatta gelmesin tam orası arkadaşlar. Her şeyin tam ortası makbuldür bakın. Yüksek pgli likitlerde de çok fazla sıçrama yaşayabilirsiniz özellikle mtl likitlerinde.

Şimdi, hala esigaranız sızdırıyorsa ve bunun nedenini bulamamışsanız birde bunları deneyin;

 • Elektronik sigaranızın tankını doğru doldurduğunuzdan emin olun, farklı tipte esigara tankı vardır, bu nedenle kullandığınız tanka karşılık gelen adımları izlediğinizden emin olun.
 • Atomizerinizin uygun şekilde sıkıldığını kontrol edin, çok sıkı değil, bu yüzden açamazsınız, ancak dökülmeyi önleyecek kadar sıkı.
 • Hazır coil varsa onu değiştirmeyi deneyin
 • Voltajınızın/wattınızın doğru seviyelerde olduğundan emin olun ya azaltın ya arttırın gibi.
 • Tankınızın hasarsız olduğundan emin olmak için kontrol edin, tankınızda bir çatlak olabilir, bu yüzden ona yakından bakın ve eğer bir tane bulursanız, mümkünse yedek cam satın alın.

Elektronik Sigaramı Nasıl Taşımalıyım Veya Saklamalıyım?

Arkadaşlar bu cihazları kesinlikle cebinizde taşımayın, taşıyorsanızda emniyetlerini açıp taşıyın. Çünkü tuşu falan basılı kalır Allah korusun patlar kendinize zarar verirsiniz. Saklama konusunda da çok ayaküstü yerlerde bırakmayın düşer kaybolur sorun yaşarsınız başkada bir püf noktası yok bu olayın.

Elektronik Sigaramı Kullanırken En İyi Aromayı Nasıl Alırım?

Bazen buharlarken aromayı tam anlamıyla alamıyormuş olabiliriz, bu konuda o kadar çok etken var ki hepsini sayalım isterseniz,

 1. Likitteki aroma azlığı

Likitlerinizi yaparken aromayı minimum %15 kullanmaya özen gösterin, hatta %20ye kadar çıkabilirsiniz. Hazır likit alıyorsanız bu olaya yapacak bir şey yok tabi. Ayrıca likitlerinizi biraz daha tatlandırmanızı tavsiye ederim bunuda sweetener ile yapabilirsiniz. Bu da aromayı arttırmaya yardım eder.

 1. Coilin kullanım süresinin bitmesi

Hazır coil yada sarım olsun farketmez telin yüzeyi aroma artıklarıyla dolmaya başladığında aroma hissiyatı azalmaya başlar. Bu durumda ya telinizi pamuğunuzu değiştirin yada coilinizi değiştirin.

 1. Buharcı dili olmuş olabilirsiniz

Buharcı dili olmuş olabilirsiniz ya bir süre esigara kullanmayın yada farkı likitler kullanmaya çalışın mentollü likitler tüketmeye çalışın düzelmeye başlayacaktır.

 1. Aromayı nasıl arttırırım?

İlk olarak likitinizdeki aroma miktarını arttırmakla başlayabilirsiniz bu işe. Sonrasında kendi yaptığınız sarımlarda telinizi alien clapton gibi teller kullanmanızı tavsiye ederim. Aroma miktarını ciddi anlamda yükseltiyorlar. Özellikle Ni80 alaşımlı tellerin aromaya çok iyi katkıları oluyor.

SONUÇ

Arkadaşlar gördüğünüz gibi elektronik sigara kullanımında çok fazla prosedür var. Bunlar aslında keyifli şeyler ilk başladığım zamanı düşünüyorumda çok zevkli geliyordu bana. Şimdi ise monotonlaştı her şey. Yeni şeyler deneyin arkadaşlar denemekten korkmayın araştırın her şeyini. Size en uygun gelen, kullanımı size en çok keyif veren aromaları likitleri cihazları bulup onlarla devam edin. Bu iş kesinlikle zevk işi ve gerçekten uğraşması da çok keyifli. Bir nevi hobi olarak da görebilirsiniz.

Elimden geldiği ve dilim döndüğünce anlatmaya çalıştım elbet hatalarım ve eksik noktalarım olabilir lütfen yanlış bulduğunuz yerde beni uyarın. Sorularınız olursada yorum olarak sorabilirsiniz cevap vermeye çalışacağım. Buharınız bol aromanız kuvvetli olsun. Sonraki yazımda görüşmek üzere kalın sağlıcakla.

“Elektronik Sigara Nasıl Kullanılır?” üzerine 5 yorum

 1. Vozol kullaniyorum aroması pek hoşuma gitmedi daha iki günlük alet buna farklı bı aromayla degistirebiliyormuyuz alet aynı ama farklı likitle degistirbilirbiyiz

  Yanıtla
 2. Bana faydalı oldu başlamayı düşünüyorum fakat hiç bilgim yok tecrübenizden yararlanmak çok iyi yüreğinize sağlık yeşekkürler

  Yanıtla

Yorum yapın