Elektronik Sigara Kullanımı Ağız Sağlığı İçin Zararlı mı?

Çok merak edilen konular arasında elektronik sigara kullanımının ağız sağlığına herhangi bir zararı olup olmamasıdır. Bu konu hakkında çok fazla araştırma yapılmamış olsada birkaç araştırma buldum. Gelin beraber esigaranın ağız sağlığımıza nasıl etkileri olduğunu inceleyelim.

Elektronik Sigara Kullanımı Nefes Kokumuzu Etkiler Mi?

Bildiğimiz gibi normal sigaranın kokusu oldukça kötüdür. Buna bağlı olarak ağzımızda da kötü bir koku bırakır. Sigaradaki tütün yanma sonucu oluşan partikül ve kimyasallar uzun süre ağzınızda ve ciğerlerinizde kalabilir. Bunlar ağız kokusunun en önemli sebeplerindendir. Sigara içerken solunan sıcak gaz ağzı kurutur ve bakteri oluşumuna sebep olur. Bunun sonucunda kötü bir ağız kokusu oluşur ve ağız sağlığımızı tehlikeye girer.

Elektronik sigarada ise herhangi bir yanma tepkimesi oluşmaz. Sadece sıcaklık yükselmesi sonucu bir buharlaşma meydana gelir. Herhangi bir partikül madde üretmez bu nedenle ağız kokusu gibi durumlara sebebiyet vermez.  Esigara kullanımında da yüksek wattlarda kullanım sonucu sıcak buhar oluşur. Bu sıcak buhar ise ağızda kuruluğa sebep olur. Fakat sıvı tüketiminizi arttırarak bunun önüne geçebilirsiniz.

Elektronik Sigara Dişleri Sarartır Mı?

Normal sigara yani ateşli sigara kullanımı dişlerde lekeler ve sararmalara sebep olduğunu hepimiz biliyoruz. Bunun sebebi sigara içerisindeki katran ve diğer kimyasallardır. Diş minesi çok sert olmasına rağmen üzerinde katranın sıkışabileceği küçük delikler vardır. Bu deliklerde katran ve nikotinin birikmesi sonucunda sararma ve kahverengi lekelenmeler meydana gelir. Uzun seneler boyu sigara içenlerde bu sararmaları geçirmek oldukça zordur.

Neyse ki elektronik sigaralarda yanma diye bir durum yok yani bu sayede herhangi bir yapışkan kimyasal ortaya çıkmıyor. Bu yüzden herhangi bir lekelenme veya sararma meydana gelmiyor.

Elektronik Sigara Diş Etlerine Zararı Var Mıdır?

Ağız sağlığımız için en önemli tehlike diş etleridir. Sigara içenler çok daha fazla risk altındadır. Sigara kullanımı sonucu bağışıklık sistemimizi zayıflar. Böylece vücut enfeksiyonlarla savaşma yeteneği azalır. Aynı zamanda diş tabanında diş taşı ve bakteriler için üreme alanı oluşturur. Sonucunda diş eti hastalıkları meydana gelir. Diş eti çekilmeleri başlar. Bağışıklık zayıflaması sonucunda ise bu dokuların iyileşmesi zaman alır.

Elektronik sigara kullanımında ise herhangi bir doku hasarı yaşanmıyor çalışmalara göre. Esigara likitlerinde ise diş taşı oluşumuna sebebiyet verecek herhangi bir kimyasal bulunmamaktadır. Fakat şöyle bir sorunsal da var. Çok sıcak buhara maruz kalan diş etlerinde çekilme yaşanabilir. O yüzden buharı direkt dişlerimizin üzerine değil ciğerimize çekmeliyiz. Diş etlerimizi çok fazla sıcak buhara maruz bırakmamak en sağlıklısıdır.

Esigara Kullanımı Ağız Kanserine Neden Olur Mu?

Açıkçası bunun için yeterince bir çalışma yok. Ama şunu çok iyi biliyoruz ki sigara bizim dnalarımız için çok çok zararlı olduğu bilimsel araştırmalarda mevcuttur. Sigara dumanında 70’in üzerşnde kimyasal olduğu tespit edilmiştir ve bunlar DNA hasarına neden olmaktadır. Bu zararlı kimyasalların çoğu elektronik sigara likitlerinde bulunmaz. Bu yüzden DNA hasarı oldukça azdır.

Sonuç

Public Healt England araştırmalarında esigaraların sigaralara göre yaklaşık %95 daha güvenli olduğunu tahmin ediyor. Elektronik sigara kullanımının sağlık etkilerini ilerleyen yıllarda daha net göreceğiz. Şu an için kesin bir şey söylemek zor ama şunu çok iyi biliyoruz ki çevremizde 10 senedir kullanıcıların olduğu ve herhangi bir rahatsızlıklarının olmadığıdır.

Aynı zamanda esigara kullanımının ağız sağlığımız, dişlerimiz , diş etlerimiz ve nefesimiz için sigara içmekten daha sağlıklı olduğudur. Elektronik sigaraları bir alışkanlık haline getirmekten ziyade sigarayı bırakmak için bir araç olarak kullanmak en doğrusudur. Bu sağlığımız için ve vücudumuz için en doğru karardır.

Benden bu kadar dostlar başka umarım sizi bilgilendirebilmişimdir. Başka bir yazımda görüşmek üzere.. Bu arada e sigaram için ihtiyaç oldukça likit için nbase aroma satın alıp memnun kaldığım siteyi size tavsiye ederim.

“Elektronik Sigara Kullanımı Ağız Sağlığı İçin Zararlı mı?” üzerine 2 yorum

Yorum yapın