Elektronik Sigara Terimleri A’dan Z’ye

Elektronik sigara terimleri hakkında A’dan Z’ye bir liste hazırladık artık e sigara ile ilgili aklınıza takılan her şeyi bu listeden öğrenebileceksiniz. Hadi başlayalım..

A:

Atomizer: Mod üzerinde telin ve pamuğun bulunduğu, aynı zamanda içerisine likit koyduğumuz kısma denir.

Airflow – Bir atomizer veya tanka emilen hava miktarı. Daha gevşek hava akışı daha fazla buharla sonuçlanırken, daha sıkı hava akışı daha az buhar ancak daha yoğun aroma ile sonuçlanır.

Alien Coil – Clapton bobininin üç çekirdekli telin etrafına sarılmış bir tel ile bir modifikasyonu.

All Day Vape (ADV) – Tüm gün sıkılmadan içebileceğiniz likitlere verilen isimdir. Tüketmekten en keyif aldığınız likit.

Alyan Anahtarı veya Anahtarı – Genellikle yeniden oluşturulabilir bir atomizer veya tanktaki Alyan vidalarını ayarlamak için kullanılan küçük bir alet.

American Wire Gauge – Kısaca AWG olarak da adlandırılır, tel boyutlarının Amerikan standartlarına göre adlandırılmasıdır. 20 awg, 24 awg vs gibi

Amper – Amperin kısaltması, bu bir devre boyunca enerji akışıdır. Daha yüksek amperli piller, aşırı ısınma olmadan daha düşük dirençli atomizörleri daha iyi idare edebilir.

B:

Battery  – Türkçe anlamı batarya yani esigaralarımızda bulunan pildir. Elektronik sigara, Mod, vb.’nin, likiti  buhara dönüştüren ısıtma elemanına güç sağlayan kısmı.

Box Mod  – Kutu şeklinde gelen bir mod şeklidir. 

C:

Cartomizer (Carto)  – Bir cartomizer veya karikatür tek kullanımlık kartuş ve atomizer kombinasyonudur. Pil ve kartomizerden oluşan 2 parçalı elektronik sigaranın bir parçasıdır. 

Cartomizer: Single Coil  – Buhar üretmek için tek coil kullanan standart bir kartomizer.

Cartomizer: Dual Coil (DCC)  – Buhar üretimini artırmak için 2 coil kullanan bir kartomizer.

Clearomizer  – Kullanıcıların ne kadar likit kaldığını görmelerini sağlayan şeffaf bir kartomizer versiyonu.

Cloud Chasing– Buhar Yarışmalarına katılan ve hazırlanan buharcılar birliği.

Coil  – İçinden elektrik geçtiğinde, bir vaping cihazında likiti buharlaştırmak için kullanılan ısıtma elemanı. Metal bobin genellikle Nikel, Nikrom veya Kanthal telinden yapılır. Likitle dolu pamuk içinden geçerek ısınması sonrasında likiti buharlaştırır.

Connection  – Genellikle pilin bir atomizer ile bağlantı noktası.

Custom Mod  – Genel olarak el yapımı veya sınırlı üretimde olan ve seri üretim öğesi olarak mevcut olmayan özel modlardır. Özel Modlar üretmek için metal, plastik ve ahşap dahil olmak üzere birçok malzeme türü kullanılır ve yaratıcılar genellikle eserlerinden büyük gurur duyar ve onları tek seferlik sanat eserleri olarak görür.

D

Demleme  – Nbase ve aroma karışımının tadının oturması için verilen bekleme süresine nedir.

Dijital Sigara  – Elektronik Sigaranın diğer adı

DIY (Do It Yourself)  – kendi likitinizi yapma faaliyetini ifade eder. Birçok talimat, yemek tarifi, kılavuz ve topluluk sayfası çevrimiçi olarak mevcuttur.

Dıy Kit: Belli bir şişe içerisinde o şişe hacmi kadar likit yapmaya  yetecek kadar aroma koyup yollanan kit.

DNA  – Modcular için EVOLV, LLC tarafından tasarlanan ve üretilen küçük, değişken voltajlı bir devre kartını ifade eder. 40 watt güç üretebilen daha yaygın varyasyon ile kartın farklı varyasyonları üretilir. Elektronik sigaralarda bulunan bir çiptir.

Drip (Dripping)  – Likit damlalarının doğrudan bir atomizer üzerine “damlama” aktivitesini ifade eder.

Drip Kiti  – Özellikle damlama için tasarlanmış bir pil, atomizer haznesi ve damlama ucundan oluşan bir elektronik sigara konfigürasyonu.

Drip Tip : Elektronik sigara atomizerlerinin ucuna takılan ve bizim ağzımızı dayayıp buharı çektiğimiz ağızlık diyebiliriz.

Dry Burn / Hit  – Atomizer içerisindeki pamuktaki likitin azalması sonucunda ateşleme sonrası pamuğun yanması. Buna Dry Hit denir. Kötü bir tadı vardır. Nedeni yanan pamuktan çıkan buharı ciğerimize çekmemizdir.

Dual Coil:   Çift coilli atomizerlere denir

E 

eGo/eGo Style  – Bir elektronik sigara stili. eGo pil entegre devre ile tasarlanmıştır ve çeşitli boyut, özellik, renk ve tasarımlarda mevcuttur.

E-Likit (e-liquid, smoke juice, nic juice, eJuice, eLiquid,)– Elektronik sigaralarda ve vaping cihazlarında buharlaştırılan, genellikle nikotin içeren, kullanıcı tarafından solunması gereken sıvı bileşendir. Genellikle aroma vericiler, bitkisel gliserin ve/veya propilen glikol gibi seyrelticiler nikotin içerebilir veya içermeyebilir.

Elektronic Cigar  – Puro şeklinde olan elektronik sigara türevidir.

Elektronik Sigara Derneği (ECA)  – Lobi gücünü artırmak ve bilgi paylaşmak için kaynakları birleştiren ve ABD’de sigara içenler için e-sigarayı yasal bir seçenek olarak tanıtan tedarikçiler ve üreticilerden oluşan 2009 yılının başlarında kurulmuş bir endüstri grubudur.

Elektronik Sigara (e-cig)  – sigara içenlere tütünün yanması (yanması) ile ilişkili zararlı yan etkilerin çoğu olmadan sigaraya daha iyi bir alternatif sunan geleneksel sigaralara bir alternatif. eCigs, solunduğunda buharlaşan ve genellikle aroma, bitkisel gliserin ve/veya propilen glikol gibi seyrelticiler ve nikotin içeren e-sıvı içerir.

Elektronik Sigara Başlangıç ​​Kiti  – Elektronik sigaraya yeni başlayanlara önerilen esigara türlerine nedir.

E-Liquid : Bildiğimiz elektronik sigara likitine verilen ad.

E-Smoke  – elektronik sigara için başka bir argo.

F

Flavor Cartidge  – e-sıvı içeren kartuş için başka bir terim.

FDA  – Amerika Birleşik Devletleri’nde satılan gıda ve ilaç ürünlerinin güvenliğine ilişkin kural ve yönetmelikleri yazan ve yöneten Amerika Birleşik Devletleri Sağlık ve İnsan Hizmetleri Departmanına bağlı federal bir kurumdur.

G

GG (Golden Greek)  – Yunanistan’da üretilen kaliteli bir mekanik Mod markasıdır. 

H

High Direnç (HR)  – standart ekipmandan daha yüksek Ohm derecesine sahip bir atomizer veya kartomizer.

HV (Yüksek Voltaj)  – standart 3,7 voltun üzerinde çalışan bir cihazı belirtir.

HV Mod  – daha yüksek güç / voltajda daha yüksek vaping sağlayan bir çift pil veya artırılmış besleme Modu.

J

Juice  – e-sıvı için başka bir isim.

K

Kanthal Tel  – Demir-krom-alüminyum(FeCrAl) alaşımından oluşan tellere verilen isimdir.

Kanthal, Kanthal A1  – yaygın olarak bobin kullanımı için ideal tel olarak kabul edilen belirli bir Kanthal teli derecesi.

L

Liquid  – Ayrıca e-sıvı, e suyu, duman suyu veya sadece meyve suyu olarak da adlandırılır. Bu, elektronik sigara kullanırken buharlaşan sıvıdır.

Li-Po  – Lityum Polimer şarj edilebilir pil.

Lityum İyon Piller (Li-Ion)  – elektronik sigara pazarındaki en piller olarak kabul edilir. Li-İyonlar birçok farklı boyut ve şekilde ve çeşitli mAh değerlerinde mevcuttur.

Low Resistance (LR)  – standart ekipmandan daha düşük Ohm derecesine sahip bir atomizer veya kartomizer veya bobin.

M

mA  – bir amperin 1/1000’i. Bu sayı en çok şarj cihazlarının çıkışına atıfta bulunmak için kullanılır.

mAh  – Bir pilin kapasitesini veya enerji şarjını tanımlamak için kullanılan miliamper/saat’in kısaltması. Daha yüksek mAh kapasiteli piller, aynı voltaja sahip daha düşük bir mAh pil ile aynı gücü daha uzun süre sağlayabilir.

Mekanik Mod (Mech Mod, Mech PV, Mech)  – Özel elektronik veya kablo içermeyen düşük teknolojili bir elektronik sigara. Mech Modları, bir pil, mekanik bir anahtar ve bir topper/atomizer/tank için bir konektör tutan bir metal borudan oluşur.

mg  –Miligram

mg gücü  – nikotin miktarını belirtir içinde bulunan mg/mL olarak yazılmıştır (miligram/mililitre(mL)) örneğin, bir “8 mg e-likit”, her 1 mL e-sıvıda 8 mg nikotin içerir.

Mikro Coil  – bobinin tüm halkalarının birbirine değmesi için bobinin sıkıca ve kısa bir yarıçapla sarıldığı bir tür tel bobin.

Mililitre (mL)  –1 cm x 1 cm x 1 cm’ye eşit bir metrik hacim ölçümü. 1cc (santimetre küp) olarak da bilinir.

Mod/MOD  – Atomizere güç sağlayan enerji kaynağı.

N

Nikrom Tel  – bazı atomizer bobinlerinde kullanılan bir tür direnç teli. 1905 yılında patenti alınmış olup, nikel, krom ve (genellikle) demirden yapılmıştır. Yaygın bir oran, %80 nikele %20 kromdur. Nikrom, genellikle kartomizerlerde yaygın olarak kullanılan iki atomizer bobin malzemesinden Kanthal’dan daha düşük olarak kabul edilir. 

Nic Juice  – Likit sıvısı

Nikotin (Nic)  – Nikotin, tütün, patlıcan ve itüzümü ailesinin diğer bitkilerinde doğal olarak bulunan bir alkaloid kimyasaldır. Laboratuarlarda sentetik olarak üretilebildiği gibi bitkisel materyallerden ekstraksiyon yöntemiyle de üretilebilir. Nikotin bağımlılık yapan bir maddedir ve alkoloidleri, bazı kullanıcılar tarafından tanımlanan zevkli duyumlarla ilişkilendirilmiştir. Nikotin, geleneksel ve elektronik sigaralarda çeşitli güçlerde bulunmasıyla bilinir; bununla birlikte, e-Sıvılarda bir katkı maddesi olduğu için, gerçekten NİKOTİN İÇERMEZ, ancak kullanıcılara buhar üretimi sağlayan ve onlara sigaraya nikotinsiz bir alternatif sağlayan e-sıvıların 0mg versiyonları mevcuttur.

Nikotin Seviyesi  – mg/mL olarak ölçülen bir likitteki nikotin konsantrasyonunu ifade eder 

O

Ohm (O)  – Alman fizikçi Georg Simon Ohm’un adını taşıyan standart elektrik direnci birimi. Daha düşük bir sayı, daha düşük direnci ve dolayısıyla daha yüksek watt’ın bir sonucu olarak bir bobinin daha hızlı ısınmasını gösterir.

Organic Cotton  – birçok RDA/RBA kullanıcısı tarafından likiti buharlaştırılacak tele çeken pamuk malzemesi olarak kullanılan malzeme.

P

Propilen Glikol (PG)  – gıda, ilaç ve kozmetik endüstrilerinde yaygın olarak seyreltici (dolgu maddesi ve seyreltici madde) olarak kullanılan viskoz, renksiz, neredeyse kokusuz bir organik bileşik. Propilen glikol, güvenlik konusundaki emsalsiz itibarı ve oral, solunabilir ve intravenöz ilaçlar da dahil olmak üzere farmasötiklerdeki uzun geçmişi nedeniyle elektronik sigara endüstrisinde kullanılan e-sıvıların üretiminde kullanılan en yaygın iki ana bileşenden biridir.

Puff  – Bir elektronik sigaranın ağızlığı üzerinde kısa bir çekme hareketi, bir nefes almak bir puff demektir.

R

Rebuildable Atomizer(RBA)  – Hazır coilli olmayan atomizelere verilen isimdir. Kendimiz tel sarımı yapıp pamuklamamıza olanak sağlayan atomizer.

RDA (Yeniden Yapılandırılabilir Damlayan Atomizer)  – Damlama için tasarlanmış bir RBA. Çoğu zaman, RBA ve RDA birbirinin yerine kullanılır.

Resistans  Teli  – atomizer bobinlerinde kullanılan, elektrik uygulandığında ısıtan ve e-suyu buharlaştıran bir elektrik teli türüdür. Direnç teli en yaygın olarak Nikrom veya Kanthal’dır.

Ribbon Kanthal, Ribbon Wire, Ribbon  – Likite ısı iletmek için daha fazla yüzey alanı sağlayan yuvarlak yerine düz bir kesite sahip bobinler oluşturmak için kullanılan bir direnç teli türüdür. Şerit tel kullanıcıları, geleneksel yuvarlak rezistans telinden daha iyi buhar ve aroma üretimi sağladığını iddia etmektedir.

S

Sensör  – gelişmiş e-sigara pillerinde kullanılan, kullanıcının nefes aldığını algılayabilen ve otomatik olarak atomizöre güç sağlayabilen, bu sayede bir düğmeye basma ihtiyacını ortadan kaldıran elektronik bir bileşen.

Silika  – Fitil yapımında kullanılan örgülü bir pamuk malzemesi. Çok yüksek erime özelliğine sahiptir. Pamuğa alternatif bir malzeme.

Starter kit  – Elektronik Sigara Başlangıç ​​Seti

Sub-Ohm  – deneyimli modcular tarafından, 1 ohm’un altında derecelendirilmiş atomizörler kullanarak ve cihazlarının amper kapasitesini artırarak, özel piller kullanarak (Ohm Yasası ilkelerini kullanarak), daha da büyük bulutlar üretme girişimlerinde watt’ı artırmak için kullanılan bir uygulama. DL içime verilen diğer isim.

T

Tank  – Atomizer üzerinde likit depolamak için kullanılan cam tanktır. İçerisine likit koyarak belli bir süre kullanım sağlar.

V

Vaper  – Bir elektronik sigara kullanıcısını ifade eder, Vaper terimi, bir e-sigaranın dumandan ziyade buhar üretiminden kaynaklanır

Vape  – Bir elektronik sigarada likitin atomizasyonuyla üretilen buhar benzeri sis. Birnevi buhar işte.

Vaping  – elektronik sigara kullanma eylemi, sigara ve diğer daha geleneksel, yanmış tütün ürünleri tarafından üretilen dumandan ziyade vapingin buhar üretimi nedeniyle böyle adlandırılmıştır.

VG (Bitkisel Gliserin)  – seyreltici veya dolgu görevi gören renksiz, viskoz (kalın) bir organik bileşiktir ve likitlerin yanı sıra birçok gıda, kozmetik ve farmasötik üründe bulunan yaygın bir bileşendir.

Voltaj  – bir güç kaynağının elektrik potansiyelini ifade eder.

W

Watt (watt)  – Bir e-sıvıyı buharlaştırmak için kullanılan atomizer bobininde tüketilen güç miktarı. 25 watt’lık bir akkor ampule karşı 100 watt’lık bir akkor ampul düşünün: 100 watt’lık bir ampul, 25 watt’lık ampulden daha parlak yanar, daha fazla ısı yayar ve bunu yapmak için daha fazla enerji kullanır.

Wire  – Tel

Wick: Pamuk

Yorum yapın