Elektronik Sigara İçim Şekilleri DL ve MTL Nedir?

Bugün elektronik sigara kullanımlarındaki farklılıklar olan DL ve MTL içimin ne olduğunu ve ne gibi farklılıkları olduğunu ele alacağız. E sigara kullanımından iki farklı içim şekli var. Bunlardan birisi en yaygın olarak kullanılan DL içim yanı direkt ciğere çekim İngilizce olarak “Direct Long” adınıda bunun kısaltmasından almıştır. Diğeri ise MTL bu da ağızdan ciğere çekim İngilizce olarak “Mounth To Long” içim şekillerinin farkları ve özelliklerini inceleyeceğiz.

DL İçim Nedir?

DL içim şekli ismini Direct Long olan İngilizce karşılığından almıştır. Bu içim şeklinde bildiğimiz nargile gibi direkt olarak ciğere çekim demektir. Normal havayı solur gibi direkt olarak elektronik sigara buharını ciğerinize çekmeniz halinde gerçekleşen içim çeklidir. İlk çekişimizde buhar ağzımızdan soluk borumuza oradan da akciğerlerimize ulaşır. Bu içim şeklinde çok fazla buhar çıkmaktadır. Genellikle 0, 3 ve 6 mg nikotin değerleri tercih edilmektedir. Çünkü boğaz vurumu çok fazla gelmektedir mtl içime göre.

e sigara içim şekilleri

Dl İçime Uygun Elektronik Sigaralar Nelerdir?

DL içimler için kullanılan atomizerlerde ohm değerleri düşüktür. Bundan dolayı yüksek pil kapasitesine sahip olan modlar kullanılır. Bu elektronik sigara modlarındaki chipler oldukça dayanıklı çiplerdir. Watt değerleri normal modlara göre daha güçlüdür. 200 watt güce kadar çeşitli modlar bulunmaktadır. Atomizerlerdeki sarımların ohm değerleri düşük olduğu için tellerin kızarması için yüksek enerji gerekir. Bu enerjiyide bu büyük modlardan alırlar. DL içim için kullanılan modlar genel olarak 2 veya 3 pilli hatta 4 pilli mod çeşitleri de bulunmaktadır.

Fakat son çıkan pod modlarda da güzel DL performansı veren modeller bulunmaktadır. Ama tabi şarj çok fazla dayanmamaktadır.

Dl İçimde Hangi Tür Sarım ve Atomizerler Uygundur?

DL içim için kullanılan atomizerleri ele alalım hadi biraz. Bu atomizerler yapısı itibari ile çap olarak geniştir ve büyüktür. Yanma odaları ve sarım alanları da kesinlikle büyük olmalıdır.

dl ve mtl nedirÇünkü DL kullanımlarda daha fazla buhar çıkarmak için çift coil kullanımı vardır. Bu da daha büyük bir alana ihtiyaç duymanız demektir. Atomizerlerin hava kanalları mtl içim için kullanılan atomizerlere göre daha büyüktür. Çünkü fazla havaya ihtiyaç duyarlar. Ne kadar büyük bir hava kanalı varsa o kadar fazla buhar performansı alırsınız. Genel olarak dl içimlerde alien clapton teller kullanılır. Bu teller oldukça performanslı ve aroma hissiyatı içi tellerdir. Düz kantal tellere göre çok daha iyidir. Alien clapton teller yapılırken üst katmanlarında genel olarak ni80 teller kullanılır. Bu nikel teller hem daha hızlı ısınır hem daha iyi aroma verir.

DL İçimlerde Ohm Değerleri Kaç Olmalı?

DL içimlerde ohm değerleri 0,5 ohmdan yüksek olmamaktadır. Genel olarak bence en ideal içim aralığı 0,2 ile 0,3 ohm civarı. Bu kesinlikle kişiye göre değişmektedir. 0,5 ohmda da keyifle dl içim yapılabilir.

Dl İçimlerde Likit, Nbase, Aroma Ve Vg Pg Oranı Nasıl Olmalıdır?

DL içimlerde kullanıcılar genel olarak meyveli, fresh veya pastane likitlerini tercih ediyorlar. Bende açıkçası bu şekilde tercih ediyorum. Bol buharla enfes oluyor. Vg pg oranı da seçerken rahatlıkla yüksek vgli likit veya nbaseler seçebilirsiniz. Biliyorsunuz ki vg yani gliserin buharı veren ana bileşendir. Bunun yüksek olması daha fazla buhar çıkaracağınız anlamına gelir. 80/20 veya 90/10 nbase seçip fresh meyveli bir aromayla enfes likitler yapıp kullanabilirsiniz.

Nbase olarak DL içimde ben Wilmar nbase, Sigma nbase veya Merck nbase tercih etmekteyim. Daha pürüzsüz içim sağlıyorlar çünkü. Merck nikotin ve merck pgnin düşük boğaz vurumu daha çok keyif veriyor. Nbase ve aromalar için Golden Kimya firmasını tercih ediyorum ben. Adamların nbase ve aromaları cidden başarılı fiyatlarıda bana makul geliyor. Göz atmanızı öneririm. Linkini de bırakayım buraya hatta.

DL İçim Artıları ve Eksileri Nelerdir?

Artıları;

  • Oldukça yüksek buhar performansı vardır. Bu gerçekten insana büyük haz uyandırıyor.
  • Aroma performansı yüksektir.
  • Boğaz vurumu yüksek olduğu için doyum olarak tek nefeste daha fazla hissiyat verir.
  • Sıcak buhar verir tabi bunun artı veya eksi olması kişiye göre değişir.

Eksileri;

Dışarıda kullanımda bol buhar sosyal açıdan sizi sıkıntıya sokabilir.

  • Fazla likit tüketimi vardır
  • Enerji harcaması yüksektir
  • Coiller daha hızlı yanabilir

MTL İçim Nedir?

MTL ismini İngilizce Mount To Long’dan almıştır. Bu ağızdan ciğere demektir. Mtl içime Türkiye’de sigara içimi de denmektedir. Aynı sigara gibi buharı ilk önce ağıza çekip sonra tekrardan ciğere çekme olayına mtl içim denmektedir. Diğer türlü de açıklayacak olursak mesela cola içiyoruz pipetle. İlk önce kolayı pipet ile ağzımıza çekeriz sonrada midemize gidecek şekilde yutarız. Mtl içimde aynı bu tarzdır. Mideye gitmez ama ciğere iner.

Mtl içimde sarım küçük, hava kanalları daha küçük ve atomizerlerin yanma odaları küçük olduğundan daha az buhar üretimi vardır. Yüksek nikotin içeren nbase veya likitler tercih edilmektedir.

MTL İçime Uygun Elektronik Sigaralar Nelerdir?

MTL içimde en çok tercih edilen cihazlar şu anda kesinlikle pod modlardır. Bu yeni jenarasyon elektronik sigaralar oldukça popülerdir. Küçük olmasıyla taşınılabilirliğide çok kolaydır. Pod mod dışında mtl içime uygun atomizerler çokça vardır. Pod modlarda bildiğimiz gibi yüksek nikotin değerine sahip salt nbaseler kullanılmaktadır.

MTL İçimde Hangi Tür Sarım ve Atomizerler Kullanılır?

MTL içimde küçük çapta ve ohm derecesi yüksek sarımlar kullanılmaktadır. Bunlar dl içimdeki sarımlara göre çok daha farklıdır. Ohm değerleri yüksektir. Buna bağlı olarak çok düşük enerji kullanımı vardır. Çünkü ohm yükseldikçe watt değeri düşer. 1 ohm bir sarımı 10-15 watt güç ile çok rahat ısıtabilirsiniz. Genel olarak 1 ohm üzeri sarımlar tercih edilmektedir.

MTL için atomizer arayışındaysanız şu an en popüler atomizerler şunlardır; Exvape Expromizer, Aromamizer, Nautilus, Siren, Ammit gibi atomizerler tercih edebilirsiniz.

Çok sık kullanılan pod modlardan birkaç tanesi nord 2, uwell caliburn, smok novo 2 pod mod,voopoo drag gibi pod modlar sıklıkla kullanılır. Kimisinin watta ayarlama özelliği bulunurken kimisinin bulunmamaktadır.

Mtl İçimde Hangi Tür Nbase Likit veya Aromalar Tercih Edilir?

MTL atomizer veya pod modlarda sarımlar küçük ve likit kanallarıda oldukça küçüktür. Buna bağlı olarak likitlerde kesinlikle pg yüksek tutulmalıdır. Çünkü vg yani gliserin çok yoğun bir sıvıdır. Bu küçük likit kanalı ve sarımlarda besleme sorunu yaşanır. Pg yani propilen glikol daha sıvı olduğu için rahatlıkla pamuklardan emilimi sağlanır.

Aroma seçimi olarak tütün aromaları, çerez aromaları veya pastane aromaları çok sık tercih edilir. Tabi damak tadına bağlı olarak meyveli ve fresh aromaları kullanan çok insanda vardır. Arada bende kullanıyorum güzelde oluyor ama mtl içime en çok yakışan bence tütün aromaları.

Nbase seçimine gelecek olursak, genelde insanlar mtl içimde yüksek boğaz vurumu ararlar. Buna bağlı olarak en yükske boğaz vurumu chemnovatic nbasede bulunmaktadır. Chemnovatic firmasının hem nikotini hemde pgsi boğaz vurumludur. Ben bu nbaseyide yine Golden Kimya’dan alıyorum arada mtl likitleri yapıp kullanıyorum.

DL ile MTL İçim Arasındaki Fark Nedir?

DL MTL
Buhar performansı yüksektir. Buhar performansı düşüktür.
Yüksek pil kullanımı vardır. Düşük pil kullanımı vardır.
Daha fazla likit tüketir. Daha az likit tüketir.
Aroma performansı yüksektir. Aroma performansı orta derecedir.
Dışarıda kullanım insanları rahatsız edebilir. Dışarıda herhangi bir rahatsızlık oluşturmaz.
Coiller daha hızlı eskir. Coiller daha zor eskir.
Ciğerleri biraz daha fazla yorar. Ciğerleri daha az torar.
Düşük nikotinli likitler kullanılır. Yüksek nikotinli likitler kullanılır.
Vg değeri yüksek nbase kullanılır. Pg değeri yüksek nbase kullanılır.
Cihazları nispeten daha büyüktür. Cihazları daha küçüktür.

“Elektronik Sigara İçim Şekilleri DL ve MTL Nedir?” üzerine 5 yorum

Yorum yapın