Salt Nbase Nedir Normal Nbaseden Farkı?

Salt nbase nedir? Salt Nbase’nin avantajları ve dezevantajları nelerdir? Normal Nbaseden farkı nedir? Bu blog yazısında salt nikotinin, salt nbase ve normal nbase arasındaki farkların, hangisini seçmenizin gerektiği gibi bir çok sorunuza yanıt bulabileceksiniz. Hadi konunun en özüne inip başlayalım.

Neden SALT?

Son zamanlarda oldukça popüler olan salt nikotin çeşidi, likitlerde oldukça fazla kullanılmaya başladı. Öncelikle salt kelimesinin Türkçe karşılığından başlayalım. Salt bildfnbaseiğimiz üzere tuz demektir. Kimyasal reaksiyonlarda bir asit ile bir baz tepkimeye girdiğinde, bu tepkime sonucunda tuz ve su meydana gelir.

Vape sektöründe de nikoin çeşitliliği bu şekilde sağlanmıştır. Nikotin bazik bir sıvıdır ve pH derececesi 8.03 dür. Bildiğimiz üzere salt nikotin çeşitlerinde de Benzoik Asit ve Salisik asit kullanılmıştır. Nikotinin bu asidik kimyasallarla reaksiyona girmesi sonucunda tuz olarak Salt Nikotin çeşitleri oluşmuştur. Bu kullanılan asidik kimyasalların çeşidine göre oluşan Salt Nikotin de buna bağlı olarak ismini almıştır.

Nikotin Çeşitleri Nelerdir?

Vape camiasında iki farklı nikotin çeşidi mevcut. Bunlardan birisi normal nikotin, diğeri ise salt nikotindir. Salt nikotinde iki farklı nikotin türü kullanılmaktadır. Bunlar; Salt-S ve Salt-B dir. Gelin bu nikotin çeşitlerinin yapılarına yakından bakalım.

Salt Nikotin Çeşitleri ve Arasındaki Farklılıklar?

Dediğimiz gibi salt nikotinler Salt-B ve Salt-S olarak ikiye ayrılıyor. Bakıldığında sadece Salt kelimesinden sonraki kısım değişmiş. Bunların sebebi içeriğinde kullanılan kimyasallardır. Hadi gelin bu iki nikotin çeşidine yakından göz atalım.

Salt-B inceleyecek olursak, bu nikotin türünün içerisinde Benzoik Asit bulunmaktadır. Benzoik Asit ile Saf Nikotinin kimyasal tepkimesi sonucu oluşur. Salt-S’e göre daha sert bir içimi vardır. Kana hızlı bir şekilde karışır ve sizi tatmin eder.

Salt-S içerisinde ise Salisik asit bulunmaktadır. Saf Nikotin ile Salisik Asitin kimyasal reaksiyona girmesi sonucu oluşur. İçim olarak en yumuşak olan nikotin çeşididir. Yüksek nikotin seçeneklerinde bile boğaz vurumunu Salt-B’ye göre daha az alırsınız. Ama seçtiğiniz değer kadar nikotin almış olur vücudunuz ve doyurucudur.

Salt Nikotinin Üretilme Amacı Nedir?

Salt Nikotin çeşitleri 2015 yılında bildiğimiz bir elektronik sigara markası olan JUUL’un kurucusu PAX tarafından üretilmeye başlandı ve patenti alındı. Üretilme amacı aslında şuydu; daha az boğaz vurumu ve bunun sonucunda daha fazla nikotin alabilmekti. Normal nikotin oldukça bazik olduğu için boğazda yanma hissiyatı çok fazlaydı.

Bu boğaz vurumunu azaltmak için içerisine çeşitli asidik kimyasallar eklenerek Salt Nikotin çeşitleri üretilmeye başlandı. Bu sayede PAX çok az boğaz vurumu ile çok yüksek nikotin seviyelerine sahip likitler elde etmeye başladı. 

Normal Nikotin ve Salt Nikotin Arasındaki Farklar Nedir?

Normal Nikotin ve Salt Nikotin Arasındaki Farkı

Bu iki nikotin çeşidi arasında büyük farklılıklar vardır. Gözümüze ilk olarak çarpan fark, daha yüksek nikotin seviyelerin vermiş olduğu sertliğin vücudumuza aktarılışıdır. Normal nikotindeki boğaz vurumu çok daha fazladır. Bu yüzden yüksek nikotin seçeneklerinde boğaz yanması vb gibi etkileri vardır. Fakat Salt Nikotin yüksek nikotin seçeneklerinde bile çok daha yumuşak ve soft bir boğaz vurumu sağlar. Özellikle Salt-B 50 mg’ye kadar kullanılabilir. Salt-S de kullanılabilir fakat Salt-b’ye nazaran biraz daha serttir.

Diğer bir farkı ise vücudumuzdaki etkileridir. Salt Nikotin, Normal Nikotine göre kana çok daha hızlı karışır bu sayede çok daha iyi bir doyum elde edersiniz. Gelin bunların hepsini aşağıdaki tabloda inceleyelim.

Salt Nikotin

 • Benzoik veya Salisik asit içerirmektedir
 • Kana daha hızlı karışır
 • Yüksek nikotin seçeneklerinde yumuşaktır
 • Buhar yoğunluğu normaldir
 • Ağızdan akciğere içim tarzına uygun
 • Fiyatça yüksek
 • Yüksek nikotin seçimleri için uygundur
 • Sigarayı yeni bırakmış yüksek bikotin ihtiyacı olanlar için daha uygun
 • Pod vape ve düşük güçlü vape cihazları için çok uygundur
 • Yavaş oksitlenir, raf ömrü daha uzundur
 • Kanda daha hızlı karışır

Normal Nikotin

 • Katkı maddesi içermemektedir.
 • Yüksek nikotin seçeneklerinde serttir
 • Buhar yoğunluğu fazladır
 • Ağızdan akciğere veya doğrudan akciğere içim stillerine uygundur
 • Fiyatça daha uygun
 • Düşük ve orta nikotin seçimleri için daha uygundur
 • Daha düşük nikotin gereksinimleri olan orta kullanıcılar için uygundur
 • Yüksek buhara uygun bir yapıdadır
 • Salt göre daha çabuk oksitlenir, raf ömrü salta nazaran daha kısadır

Salt Likit ile Normal Likit Arasındaki Farklar

salt likit ile normal likit arasındaki fark

Yukarıdaki tabloda gördüğümüz gibi Ateşli sigara, salt nikotin ile yapılmış likit ve normal free nikotin ile yapılmış likitlerin karşılaştırılması yapılmıştır. Bu tablodan anladığımız kana en hızlı normal ateşli sigaralardır, sonrasında ise salt likitler gelmektedir. Sebebi ise bildiğimiz üzere salt nikotinlerin yapılarından kaynaklı harika bir şekilde programmış olmalarıdır.

Salt Nbase ve Normal Nbase Arasındaki Temel Farklılıklar Nelerdir?

Salt nbase ve normal nbase konusundaki farklılıklarda buradan kaynaklanmaktadır. İçerikteki kullanılan kimyasallardan kaynaklanan farklılıklardır. Genel olarak Salt Nbase’ler pg oranı daha yüksek seçilmelidir. Çünkü salt nbaseler pod cihazlarda kullanıldığı için daha akışkan olmalıdır. Bunun nedeni ise pod cihazların kartuşları küçük ve dar olduğu için pg oranını yükselttiğimizde emiş ve besleme o kadar artacaktır. Bu da daha keyifli bir içim elde etmenizi ve pamuğunuzun yanmamasını sağlayacaktır.

Normal nbaseler ise daha çok büyük modlar ve rda, rtalar için uygundur. Yüksek buhar yoğunluğu ile daha farklı bir buhar deneyimi yaşarsınız. Vg ve pg oranlarını dilediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz. Nikotin oranını fazla seçmemelisiniz çünkü oldukça yüksek bir boğaz vurumuna sahiptir.

Salt Nikotin Likitleri Hangi Cihazlarda Kullanılır?

Salt nikotin ile üretilmiş salt nbase veya salt likitler belli bir amaç doğrultusunda piyasaya sunulmuştur. Saltların asıl amacı küçük pod cihazlarda daha az pil kullanımı sağlayarak daha fazla nikotini vücudumuza almaktır. Aynı zamanda daha düşük sıcaklıklarla buharlaşma sağladığı için küçük Pod mod cihazlar için çok iyi bir seçim olacaktır. Pod modlar veya JUUL gibi cihazlar için çok idealdir. Piyasadaki bir çok pod modda kullanılmaktadır.

Bunlar; Voopoo Vinci x, Smok Nord 2, İnfinix, Mico, NFIX,Nord 4,, Novo 2 Uwell Caliborn G, Aspite Nautilus Prime x, Geekvape Aegis Boost,Justfog Minifit, Vaporesso Target PM80, Luxe Q gibi bütün pod modlarda kullanılabilir. Aklımıza gelenleri saydık buradaki gördüğünüz veya görmediğiniz tüm pod mod cihazlar için uygundur.

Veya MTL atomizerlerinizde yani sigara içimi atomizerlerinizde de kullanımı çok uygundur. RDA veya RTA atomizerler için çok uygun olduğunu söyleyemeyiz. Nikoin miktarları çok yüksek seçerseniz bu sizde çarpıntı gibi rahatsızlıklara sebep olabilir. Fakat 3 ve 6 mg nikotin seçenekleri ile Sub-Ohm yani ciğer çekimi rda rta cihazlarınızda kullanabilirisiniz. Bu şekilde salt nikotini kanınızda çok daha hızlı bir şekilde hissedip doyuma ulaşmış olacaksınız.

Salt Nikotin İçeren Likit veya Nbase’lerin Avantajları

 • Kullanıcı dostu mini POD cihazlar; Oldukça küçük yazları cebinizde rahatça taşıyabileceğiniz pod cihazlarla kullanıldığı için sizi rahatsız edecek ağırlıklıkları yoktur.
 • Daha Yüksek Nikotin Seviyeleri; Saltlardaki yüksek nikotin seviyeleri sayesinde bir iki çekim sonrasında nikotin ihtiyacınızı karşılarsınız.
 • Daha Yumuşak ve Pürüzsüz İçim; Yüksek nikotin seçeneklerinde bile daha az boğaz vurumu ile daha kolay ve pürüzsüz içim kalitesine ulaşırsınız.
 • Daha Az Likit Kullanımı ve Düşük Maaliyet; Daha fazla doyuma ulaşılması sonucunda daha az likit tüketimi elde edersiniz. Az bütçe ile çok iş çıkartırsınız .
 • Daha Uzun Raf Ömrü; Nikotin tuzları çok yavaş oksitlenmesi sebebi ile daha uzun süre dolaplarınızda bekletebilirsiniz.

Hangisini seçmeliyim?

 • Eğer sigarayı yeni bırakmış ve yüksek nikotin isteği olan birisiyseniz bizce Salt likit veya Salt Nbase tercih etmelisiniz.
 • Yada daha önce elektronik sigara kullanarak sigarayı bırakma deneyiminiz oldu ve başarısız oldunuz, yine salt nbase veya likit ile başlayıp daha fazla nikotin doyumuna ulaşıp bırakmanız daha da kolaylaşabilir.
 • Çok fazla teknik detaylarla uğraşmayıp kolay bir elektronik sigara poduyla işe koyulmak isteyenler için çok uygundur.

“Salt Nbase Nedir Normal Nbaseden Farkı?” üzerine 2 yorum

 1. Normal nbase ile likit yapma
  Siteleri vb şeyler çok
  Vg ayrı pg ayrı nikotin ayrı gibi
  Fakat hiçbir kimse
  Salt likit recipe nasıl olmalı
  Hesaplanması nasıldır
  Kullanılan şişeye göre kaç mg nikotin oldu gibi şeyler paylaşımlar yok
  Salt nbase aroma koy tamamdır bazlı saçma videolar var
  Salt nbase için ölçüm siteleride yok

  Yanıtla

Yorum yapın