Buharcı Dili

Buharcı dili elektronik sigara kullanan kişilerin sık sık karşılaştığı bir sorundur. Halk arasında buharcı diline dil yorgunluğu adı da verilmektedir.

Buharcı Dili Nedir?

Buharcı dili uzun süre boyunca elektronik sigara kullanımına devam eden kullanıcılarda kullandıkları likidin tadını alamamak gibi belirtiler ile baş gösteren bir durum olarak ifade edilebilir. Veya elektronik sigara kullanırken, kullanıcılar dilde uyuşma hissi hissedebilir. Yani en açık ve basit tabiri ile buharcı dili, elektronik sigara kullanıcılarının elektronik sigarada kullanılan likidin tadını alamamaları, yani tat kaybı yaşamalarıdır.

Buharcı dili yaygın olarak uzun süredir elektronik sigara kullanmakta olan kişilerde görülse de nadir olarak elektronik sigara kullanmaya yeni başlamış olan kişilerde de görülebilir. Buharcı dili sorununun en önemli sebebi dilimizin üzerinde bulunan tat tomurcuklarının düzgün br şekilde görevini icra edemiyor olmasıdır. Ayrıca koku alma duyumuzun da eskisi gibi düzgün çalışamaması da buharcı dili sorununun neenleri arasında sayılabilir.

Buharcı dili, yaygın olarak 3 gün sürer, ancak bu süre bazı kişilerde 14 gün kadar devam edebilir. Bu durumda korkmaya ve paniklemeye gerek yoktur, çünkü buharcı dili eninde sonunda geçecektir.  Yani buharcı dili sorunu tat veya koku alma duyularına kesinlikle kalıcı bir zarar vermez veya herhangi bir tahribat oluşturmaz. Buharcı dilini yaşamamak için ya da geçirmek için alabileceğiniz çok basit önlemler mevcuttur.

Buharcı Dili Nasıl Geçer?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi, buharcı dili geçici bir durumdur ve alabileceğiniz basit önlemlerle buharcı dilinden kurtulabilirsiniz ve elektronik sigaranızı rahatça ve tadını alarak keyifle içebilirsiniz. İsterseniz buharcı dili nasıl geçer buharcı diline karşı alabileceğiniz bazı önlemlerden bahsedelim;

İlk olarak buharcı dilinin geçici olduğunu tekrar hatırlatmak isterim ve buharcı dilini ortadan kaldırmak için yapacağınız ilk şey su tüketimini arttırmaktır. Buharcı dilinin en önemli sebeplerdinden bir tanesi de az su tüketmek veya susuzluktur. Bu doğrultuda su tüketimini arttırmanız size fayda sağlayacaktır. Su tüketimini arttırmak sağlık açısından faydalı olduğu kadar kullandığınız elektronik sigara likitinde bulunan aromanın tadını daha güçlü ve yoğun bir biçimde hissetmenizi sağlayacaktır.

İkinci olarak, buharcı dili, sürekli aynı aromayı kullanan kullanıcılarda daha yaygın olarak saptanmaktadır. Elektronik sigara kullanıcılarına verebileceğimiz en önemli tavsiye sürekli aynı likit aromalarını tüketmekten kaçınmalarıdır. Düzenli olarak kullandığınız aromadaki likiti kullanmak yerine bazı zamanlarda likitinizin aromasını değiştirip farklı aromalar denemeniz sizi buharcı diline maruz kalmaktan kurtarabilir. Bu sayede farklı lezzetlerde aromalar deneyimlemiş olursunuz ve tat alma duyunuzu da uyararak buharcı dilini ortadan kaldırmaya yönelik bir adım atmış olursunuz.

Buharcı dili sorunu yaşayan elektronik sigara kullanıcılarının dikkat etmesi gereken bir diğer önemli durum ise ağız bakımı ve hijyenidir. Buharcı dili sorunu yaşayan kullanıcılar likitteki aromanın tadını daha yoğun ve güçlü bir şekilde hissedebilmek için düzenli olarak ağız hijyenlerini korumaya özen göstermelidirler. Çünkü temiz bir ağız, tat alma duyunuzu kuvvetlendirecektir. Özellikle dilinizi düzenli olarak temizlemeli ve fırçalamalısınız. Bu sayede elektronik sigaradan daha iyi bir tad alabilmeniz mümkün hale gelir.

Bunların yanı sıra gargara kullanarak da ağız içi hijyeninizi sağlayabilirsiniz. Ve dişlerinizi günde 3 defa fırçalamanız olmazsa olmaz kuraldır. Bu sayılan adımları günlük rutin haline getirirseniz, buharcı dilinin önüne geçebilirsiniz.

Buharcı dilini geçirmek için yapabileceğiniz bir diğer şey ise mentol aromalı tatlar deneyebilirsiniz. Çünkü mentollü ürünler de tıpkı ağız bakımında kullandığınız hijyen ürünleri gibi dildeki tat alma noktalarını uyarıcı etkiye sahiptirler. Dildeki tat alma dokularını mentol içerikli ürünler kullanarak uyarabilir ve buharcı dili sorununun geçmesine olanak sağlamış olursunuz.

Genel olarak buharcı dili sorununun önüne geçebilmek için burun ve ağız temizliği ve hijyenine önem vermemiz gerektiği sonucuna varıyoruz. Buharcı dili sorununu ortadan kaldırmak için atabileceğiniz bir diğer önemli adım ise sinüslerinizin boşalmasını sağlayarak burnunuzu temizlemek ve temiz tutmaktır. Burnunuz temiz olursa elektronik sigaranızın likidinin içinde kullanılan aromaların kokusunu daha iyi hissedeceksiniz ve bu durum uyarıcı etki yaratarak daha iyi tat almanızı sağlayacaktır. Ve bu sayede buharcı dili sorununu rahat bir şekilde atlatabilirsiniz.

Buharcı dili sorununuza çözüm bulmak ve geçirmek için bir süre boyunca elektronik sigara kullanımına ara vermeniz sizin için doğru bir karar olabilir. Maruz kaldığınız buharcı dili sorunu düzenli olarak ve yoğun bir şekilde elektronik sigara içmekten kaynaklı olabilir. Bu doğrultuda, dil yorgunluğunuzun geçmesi için ve buharcı dili sorununu ortadan kaldırmak için elektronik sigara kullanımınızı azaltabilir ya da bir süre ara verebilirsiniz. Bu sayede bir süre sonra tat alma duyunuzun tekrar eski haline geldiğini gözlemleyeceksiniz.

Buharcı dili nasıl geçer sorusunun yukarıda gördüğünüz üzere birçok cevabı bulunmaktadır. Bunların yanısıra belirli bir süre kadar aromasız nbase kullanımına başlamanız buharcı dili sorununuzun çözümü olabilir. Çünkü buharcı dili sorunu yazının başında belirttiğimiz gibi uzun vadede aynı likit aromasını kullanmaktan kaynaklı olabilir. Bu doğrultuda ya elektronik sigara içerken kullandığınız likitin aromasını değiştirmeniz gerekir ya da sade nbase temin ederek bir süre boyunca tat duyu dokularınızı dinlendirebilirsiniz.

Buharcı dili sorunu yaşayan elektronik sigara kullanıcılarına tüm bu önerilerin dışında koku ve tat duyularını uyarıcı niteliğindeki bazı ürünleri kullanmalarını önerebiliriz. Örneğin sarımsak, soğan veya taze çekilmiş türk kahvesi koklayabilirsiniz. Ayrıca zencefil veya nane gibi güçlü koku ve tad uyarıcı özelliğe sahip bitkileri taze olarak çiğneyebilir veya kaynatıp suyunu da tüketebilirsiniz ve bu sayede buharcı dili sorununuz büyük ölçüde ortadan kalacaktır.

“Buharcı Dili” üzerine bir yorum

Yorum yapın