Likit Yapımı Malzemeleri

Likit yapımı malzemeleri ile ilgili Merhaba sevgili arkadaşlar. Bugün likit yaparken hangi kimyasallara ve araç gereçlere ihtiyacımız olacağından bahsedeceğiz. Çok basit birkaç malzeme ile evde likitlerimizi kolaylıkla hazırlayabileceğiz. Gelin nelere ihtiyaç duyduğumuza bir göz atalım.

Likit Yapımı Malzemeleri Nelerdir?

 1. Nbase
 2. Aroma
 3. Şişe
 4. Şırınga (Olmasada olur)
 5. Hassas terazi (Olmasada olur)
 6. Karıştırıcı (Olmasada olur)
 7. Eldiven (Olmasada olur)
 1. Nbase

Nbase bizim olmazsa olmaz ana iki bileşenimizden birisidir. İçerisinde bildiğimiz gibi gliserin, propilen glikol ve nikotin bulunur. Bunu ister hazır olarak alabilirsiniz. İsterseniz gliserin, propilen glikol ve nikotin olarak farklı farklı sipariş verebilirsiniz. Ama en güzeli hazır bir nbase alıp keyfinize bakmak olacaktır.

Nbase bir likitin ana zeminini oluşturur. Türkçe kelime anlamı da zaten baz anlamına gelmektedir. Yani likitimizin zemin bazı nbasedir.

 1. Aroma

Likitimizi aromalandırmak için en önemli ikinci bileşendir. Damak tadınıza uygun bir aroma belirleyip nbaseniz ile karıştırarak çok lezzetli likitler yapabilirsiniz. Yapacağınız likite göre aroma ve nbase miktarları değişmektedir. Aromalarınızı seçerken genellikle mix aromaları tercih etmenizi öneririm.

Tekil aromalar mesela çilek, muz, kavun gibi aromalardan alacağınız tadlara göre mix aromalar çok daha lezzetlidir. Çünkü içerisinde birden fazla kombine edilmiş aromalar bulunur. Bu da size daha fazla lezzetli ve keyifli bir içim sağlar.

 1. Şişe

Likit yapımı malzemelerinden olmazsa olmazlarından birisi de şişelerdir. Likitlerinizin demlenmesi ve ambalajlamanız için gereklidir. Genellikle gorilla şişeler tercih edilmektedir. Tabi tercih meselesi biraz daha bazı arkadaşlarımız cam şişeleri tercih edebilmektedir.

Cam şişeleri birden fazla kullanım olarak düşündüğümüzde mantıklı gelir fakat çok çabuk kırılabilir ve yanınızda taşıyamazsınız. Aynı zamanda esnek olmadığı için elektronik sigaralarınıza aromaları doldururken sıkıntı yaşarsınız. 30 ml, 60 ml ve 120 ml gorilla şişeleri tercih edebilirsiniz.

 1. Şırınga

Aromalarınızı ölçeklemek için şırıngaları yani enjektörleri kullanabilirsiniz. Opsiyonel olarak yazdım bunu çünkü olmasa da olur. Aroma ve nbase satan firmalar genelde hediye yolluyorlar. Şişelerinize şırınga yardımıyla aromaları aktarabilirsiniz.

 1. Hassas Terazi

Aroma ölçümünde çok yardımcı bir likit yapım malzemesidir. Bence her kullanıcının elinde bulunması gerekiyor. Hem günlük hayatınızda hemde evde likit yaparken rahatlıkla kullanabilirsiniz. Nbaseleri tartmamanızı öneririm çünkü gliserinin yoğunluğundan dolayı ml ve gram farklı birimlerdir.

Kendi mix tasarımlarınızı yaparken oldukça işinizi kolaylaştıran bir malzemedir. Hepsini teker teker şırınga ile almaktansa tartarak yapmanız daha kolay olur.

 1. Karıştırıcı

Manyetik karıştırıcılar veya mekanik küçük karıştırıcılar bulunuyor piyasada. Olmasa da olur bence el işe şişeyi çalkalamanız gayet yeterlidir bence. Güzelce nbase ve aroma birbirine karışana kadar çalkalayabilirsiniz. Tabi imkanı bulunan arkadaşlarımız alabilir. Gayet kolay bir şekilde likitinizi homojen olarak karıştırmanızı sağlar.

 1. Eldiven:

Likit yapım malzemelerinin en sonuna geldik. Aroma ve nbaseleri ölçeklendirirken elinizi kirletmemesi adına kullanılabilir. Genelde aroma ve nbase satan firmalar hediye olarak göndermektedir. Nbase ve aroma elinize bulaşsada çok sorun olmayan sıvılardır. Sadece koku yapar insan cildine zararı olan kimyasallar değillerdir.

Likit Yapımı Malzemelerini Satın Alırken Nelere Dikkat Etmeliyim?

Likit yapım malzemeleri siparişlerinizde en önemli iki bileşen yukarda da belirttiğimiz üzere nbase ve aromadır. Ben bu bileşenleri alırken en önemli kriterim güvenilir firmaları tercih etmek oluyor. Çünkü içeriğinde belirtilen kimyasallar dışında çok farklı ucuz malzemeler kullanıyorlar.

İlk olarak güvendiğiniz tedarikçilerden alışveriş yapmalısınız. Mesela nbase alıyorsunuz, merck nbase aldığınızı varsayalım. merck nbase içerisinde merck gliserin kullanılıyor. Ama bazı firmalar kesinlikle merck gliserin koymuyor içerisine. Çünkü merck kimyasallarının fiyatları çok çok yüksektir. Bu firmaları fiyatlarından da anlayabilirsiniz.

Aynı şekilde aroma siparişlerinizde de bu güvenirliğe dikkat etmelisiniz. Çünkü likit aromalarının çoğu avrupadan ithal olarak gelen kaliteli aromalardır. Türkiye’de üretilen gıda aromaları ile güzel sonuçlar alamazsınız. TFA, Capella, Flavour Art, Flavor West, Inawera gibi kaliteli aromaları tercih etmelisiniz.

Yada bunlar ile yapılan mix aromaları tercih etmelisiniz. Kesinlikle enfes sonuçlar alacağınızdan şüpheniz olmasın. Uzun lafın kısası likit yapım malzemelerinizi seçerken titiz davranarak faturalı ve güvenilir hammaddeler satan kimya sitelerini seçmeniz önemlidir.

Likit Yapımında En Çok Neye İhtiyacım Olacak?

En çok ihtiyacınız olan şey güvenilir bir tedarikçi J Sonrasında kaliteli nbase, aroma ve şişe kesinlikle ve kesinlikle. Diğer yardımcı aletleri zaten istediğiniz yerden alabilirsiniz. Birde unutmadan sabırda lazım. Likitinizi yaptıktan sonra sabırla demlenmesini beklemelisiniz. Unutmayın likitler demlene demlene güzelleşir. Demlenmeyen likitlerden tat ve keyif alamazsınız.

Elektronik Sigara Likitlerinde % Kaç Aroma Kullanılır?

Aroma oranı kullandığınız aroma markasına göre değişir. Mesela inawera, Flavor Express veya Flavorah gibi firmalarda bu oran %0,5 ile %5 arasında yeterlidir. Fakat diğer firmalarda bu oran %10 %15 gibi değerlere yükselir. Aroma oranının düşük olması çok güzel olduğu anlamına gelmez arkadaşlar bu önyargıyı kıralım.

Tamamen üretici firmanın aroma konsantresi ile ilgilidir. Mix aromaları kesinlikle %15 ile %20 arasında kullanmalısınız. Çünkü  birden fazla aroma içeriği olduğu için her aromanın tadını net bir şekilde almak için aroma konsantrasyonunu yüksek tutmanız gerekmektedir. Sonrasında çok güzel sonuçlar alabileceğinizi unutmayın arkadaşlar.

Evde Likit Yapımı Malzemeleri Nereden Alınır?

Ben aroma, nbase ve şişelerimi Golden Kimya firmasından almaktayım. Gayet güvenilir ve steril ürünler satmaktadırlar. Faturalı ve gerekli belgeleri bulunuyor. Nedense bana güven veriyor adamlar. Hem destekleri çok iyi bir şekilde çalışıyor. Herhangi bir sorunumda ilgileniyorlar eksiklikler varsa telafi ediyorlar.

Gıda tarım bakanlığı tarafından da denetimleri sürdürülüyor. Bunlardan dolayı ben Golden Kimya firmasını tercih ediyorum. Sizede tavsiye ederim arkadaşlar en azından deneyebilirsiniz. Memnun kalacağınızı düşünüyorum.

Likit Yapımında Hangi Nbaseyi Kullanmalıyım?

Çok çeşitte nbase bulunuyor piyasada. Daha doğrusu çok farklı gliserin, propilen glikol ve nikotin markası var. Hepsiyle farklı kombinasyonlar yapılıyor. Asıl önemli olan sizin damak tadınıza hangisinin daha iyi uyduğudur. Damak tadınıza ve bütçenize uyan bir nbaseyi tercih edebilirsiniz.

En popüler nbaseler şunlar; wilmar nbase, chemnovatic nbase, sigma nbase, merck nbase gibi nbase çeşitleridir. Mesela wilmar nbase genel olarak fiyat performans ürünüdür. Gayet güzel bir üründür. Merck nbase ve Sigma nbase biraz daha saflık oranı yüksek nbaselerdir.

Bunların fiyatları diğerlerine göre biraz daha yüksektir. Tamamen dediğim gibi damak tadınıza ve bütçenize hangisi uyuyorsa onu seçebilirsiniz. Aralarında devasa farklar bulunmamaktadır.

Likit Yapımı Malzemelerinden Şişe Alırken Neye Dikkat Etmeliyim?

Şişelerinizi alırken ilk önce bakmanız gereken şişe numarasıdır. Gıda kullanımına uygun şişeleri tercih etmelisiniz. Aldığınız plastik şişelerin altlarında sayılar bulunmaktadır. 1, 2, 4 ve 5 numaralı plastik şişeleri tercih edebilirsiniz. Gıda ile temasında zararsız ürünlerdir.

Likit Yapımı Malzemelerini En Ucuz Nereden Temin Edebilirim?

Likit yapım malzemeleri satın alırken bence en ucuzdan ziyade en güvenilir kısmı atlamamalısınız. Piyasada birçok farklı fiyata satılan ürünler bulunuyor. Faturalı ve güvenilir satıcıları tercih etmelisiniz. Hiçbir şey sağlığınızdan önemli değil. Ben bu yüzden Golden Kimya firmasını size öneririm.

Hem fiyat olarak çok uygun ürünler satıyorlar hemde oldukça kaliteli ve güvenilir ürünler satıyorlar. Aroma ve nbas porföyleri çok geniş. Bu konuda her türlü ihtiyacınızı karşılayacaklardır.

Salt Likit Yapımı Malzemeleri Farklı mı?

Salt likitler de normal likitler gibi hiçbir farkı bulunmuyor. Sadece nbase alırken salt nbase almalısınız. Birde aroma oranı olarak kesinlikle %20 nin aşağısında kullanmamanızı öneriyorum. Çünkü pod modların ateşleme odaları küçük olduğu için aromayı daha az hissedersiniz.

Aroma oranını yüksek kullanırsanız böyle bir sorunla karşılaşmamış olursunuz. Farklı salt nbase çeşitleri de bulunmaktadır. Yine damak tadınıza ve bütçenize uygun bir salt base alıp aromalandırıp tüketebilirsiniz.

Evyap Likit Yapımında Kaç ml Aroma Kaç ml Nbase Kullanılır?

Evyap likit yapımında genelde aromaların kullanım oranları %15 ile %20 arasındadır. %15 aroma demek 100 ml likit içerisinde 15 ml aroma 85 ml nbase olması demektir. %20 aroma demek ise 100 ml likit karışımınızda 20 ml aroma 80 ml nbase demektir. Firmaların mix aromalarından bahsedecek olursak oranlar bu şekildedir.

Doğru nbase ve doğru aroma oranıyla çok lezzetli likitler elde edersiniz. Tabi demlenmesine izin vermelisiniz kesinlikle. Aceleci davranmamanızı tavsiye ederim.

Sonuç:

Likit yapım malzemeleri ile ilgili size verebileceğim en doğru bilgiler bu şekilde arkadaşlar. Bu uyarılarımı dikkate almanız sizin açınızdan çok faydalı olacaktır. Yine söylüyorum en önemlisi güvenilir tedarikçi ve doğru, kaliteli ürünler. Ben Golden Kimya firmasını size tavsiye ederim. Çok lezzetli mix aromalar, nbaseler ve kaliteli şişeleri bulunmakta. Aroma çeşitliliğide oldukça fazladır. Her damak tadına hitap edebilecek aromalar bulabilirsiniz. Bana sormak istediğiniz sorular varsa lütfen yorum olarak yazın elimden geldiğince yanıtlamak isterim. Sağlıklı ve bol buharlı günler diliyorum herkese.

“Likit Yapımı Malzemeleri” üzerine 14 yorum

 1. Selamlar, ben de yeni geçtim e sigaraya 2 ay oldu ama hiç sigara içedim, içesim gelmiyor zaten. Sadece ilk alırken smok nord 5 iyi dediler gittim aldım ama beğenmedim meğer sigara içimi gibi değilmiş içince anladım sonra caliburn G2 pro denettirdi bir arkadaş hemen gidip onu aldım. Likitleri de nasty 0,6 nikotin seçeneği ile alıyorum sizce bu likit iyi midir günde 3 sefer gibi dolduruyorum likit kısmını.

  Yanıtla
 2. Merhabalar. Yoğun aroma tadı almak istiyorum. 30 ml gorilla şişe de ayarlamayı nasıl yapmalıyım? Swetener de kullanıcam çok az 🙂

  Yanıtla
 3. Merhaba,
  Bende e-sigaraya geçme kararı aldım. Uwell Caliburn AK3 podum var henüz kullanmaya başlamadım. Biraz araştırayım dedim ama engin bir deniz gibi görünüyor şuan herşey gözüme. Bu konuda gerekli her şeyi anlatmışsınız ama yine de işin içinden çıkamıyorum. Paylaştıklarınızı okuduktan sonra kendi likitimi yapmaya karar verdim ama kafama takılan bir konu var. Bu pod cihazlarda illaki salt likitler mi kullanmak gerekir? Bir yerde salt likitlerin asit içerikli olduklarını okudum. İçeriklerin hepsi kimyasal tabi ama asit gözümü bir korkutmadı değil. Nbase alırken mutlaka salt nbase mi almalıyım?

  Yanıtla
  • Merhabalar, hayır tabii ki podlarda sadece salt kullanılmaz. Normal nbase de kullanabilirsiniz vg pg oranı 70/30 veya 60/40 seçmek şartı ile. Saltların tek farkı içeriğindeki asitler sayesinde nikotinin daha hızlı kana karışması. Başka bir espirisi yok 🙂

   Yanıtla
 4. Merhaba
  Normalde pod mod için saltica 50 mg lik likit almaktayım
  Ona en yakın içimi sağlayabilmek için neyden nasıl almam gerektiği konusunda yardımcı olursanız çok sevinirim önerdiğiniz siteyi inceledim ama ne almam gerektiğini bilemedim

  Yanıtla
 5. merhaba salty fog bourbon tobacco 36 mg nikotin ürün kullanıyorum buna yakın nasıl bir evyap malz tavsiye edersiniz ilk defa evyap ürün alacağım

  Yanıtla
  • İçeriğinde tütün ve bourbon viski var sanırım. tütün ve viski aromaları içeren bir mix aroma tercih edebilirsiniz. Nbase ile belirtilen oranlarda karıştırırsanız güzel bir likit elde edersiniz.

   Yanıtla

Yorum yapın