En İyi Likit Demleme

En iyi likit demleme formülünü siz değerli ziyaretçilerimi ile paylaşacağım. Öncelikle likit demleme nasıl yapılır bunun için ön bilgi niteliğinde bilinmesi gerekenler likit demleme bölümüdür. Likit demleme bölümü, likidin tadı, içimi, kokusu gibi birçok önemli durumu etkileyebilecek bir kısımdır.

Likit demlerken hangi bileşenlerin kullanılacağı, nasıl homojen hale getirilmesi gerektiği ve likidin demlenmesi için gerekli olan süreyi bilmek kullanıcılar için bu süreci kolaylaştıracaktır. Likit demleme en basit tabiri ile likidi hazırlayıp bir bekleme sürecidir.

Evde yapılan likitlerde kullanıcılar ne kadar düzgün likit demleme yaparsa, elektronik sigara deneyimleri bir o kadar keyifli olacaktır. Elektronik sigara kullanan kişiler, evde rahat bir şekilde likit yapabilmek için, likit yapımı hakkında bilgilenmek ve likit demlemenin nasıl yapıldığını öğrenmek isterler. Evde likit yapımı aslında çok keyifli bir iştir.. Evde likit yapmak isteyen kullanıcılar, bu konuda bazı püf noktaları öğrenmek ve bu püf noktalara dikkat etmek zorundadır.

Evde likit yapmak için dikkat edilmesi gereken en önemli kısım likit demlemedir. Ne kadar sağlıklı bir demleme yaparsanız o kadar güzel likitler elde etmiş olursunuz.

En iyi likit demleme nasıl yapılır?

Likitlerinizi demlerken en önemli konu aslında sabırdır. Ne kadar sabırlı olursanız yani likitinize demlenmesi için zaman tanırsanız o kadar güzel likitler elde edersiniz. Likitlerinizi yaparken bildiğimiz üzere nbase ver aromayı belirli ölçülerde karıştırıyoruz. Bu süreçte sonra demleme işlemi başlamış oluyor.

Likit demleme süreçleri 1 ile 4 hafta arasında dürüyor. Bu sürecin kesinlikle karanlık ve serin bir ortamda gerçmesi taraftarıyız. Güneş ışığının likitinize doğrudan temas etmesi likitinizin içerisindeki kimyasalların bozulmasına sebebiyet verir.

Bu demleme süresinde belirli aralıklarla likitinizi çalkalamanızı öneriyorum. Hem bu demlenme hızını arttırır. Hemde içerisindeki aroma ve nbase bileşenlerinin birbirine daha iyi karışmasını sağlar. Bu karıştırma işlemini de kesinlikle havalandırma yaptıktan sonra yapmalısınız. Haftada iki kez yapmanız yeterlidir. İlk önce 3 dk havalandırıp sonrasında çalkalamanız yeterli olur. Likitleriniz demlenirken en önemli konulardan birisi de havalandırma işlemidir. Bu işlemi en ince detaylarına kadar size biraz sonra anlatacağız.

Likit demleme işleminde havalandırma nasıl yapılır?

Havalandırma işlemi kesinlikle gerekli bir işlemdir. Likit demlerken havalandırma yapmamızın amacı aromalar içerisinde bulunan eser miktardaki etil alkolü şişe içerisinden uzaklaştırmaktır. Bu etil alkol şişenin boş kısmında birikir. Havalandırarak bu etil alkolü dışarı çıkarmazsanız ve üstüne çalkalarsanız tekrar likitinize nüfus etmiş olur.

Etil alkol mide yanmasına sebep olur. Bu yüzden havalandırma işlemini haftada iki kere yapmanızı öneriyorum. Havalandırma derken aslında şunu söylemek istiyorum, şişe içerisinde havayı dışarı atmanız. Yani şişeyi sıkarak içerisindeki havayı dışarı atıp temiz havayı şişenin içerisine almanız bu işlemi birkaç defa yapabilirsiniz. Bu havalandırma sonrasında likitinizi çalkalayıp yerine koyabilirsiniz.

Şunu da söylemeden geçmeyelim arkadaşlar, her şeyin olduğu gibi havalandırmanın da fazlası zarardır. Nikotin oksijen ile fazla temasında oksitlenmeye başlar. Bu da likitinizin tadını bozar. Aynı zamanda aromaların içeriğindeki bazı kimyasallar uçucudur, fazla havalandırma sonucunda likitinizin içerisindeki aromayı da buharlaştırmayın.

Likit Demleme Hızlandırma

Likit demleme nasıl hızlandırılır?

Likitlerin demleme hızını arttırmak için bazı teknikler var. Mesela bunun birisi ultrasonik karıştırma aletleri. fakat kesinlikle tavsiye etmem. Doğal şekilde bekleyerek likitlerinin hem daha güzel demlenir hemde boşuna kendinize maliyet çıkarmamanızı tavsiye ederim.

Bir diğer hızlandırma yöntemi ise likitin sıcak bir ortamda demlenmesidir. Fakat bu işleminde likiti hızlı demlendirmesi yanında bir dezavantajı da bulunmaktadır. Yüksek sıcaklıklar likitinizin tadını böyle mayhoşlaştırır. Yani tat farkı oluşabilir. Bu yüzden kesinlikle normal bekleme yöntemi en sağlıklısıdır.

Salt likit demleme süresi nedir?

Salt likitler de normal likitler gibi demlenir. Herhangi bir farkı yoktur. Fakat salt likitlerin yaparken bildiğimiz gibi aroma oranları %20 civarındadır ve içeriklerindeki nikotin oranı freebase yani normal nbaseye göre biraz daha fazladır. Bu yüzden salt nbaseler biraz daha hızlı demlenirler. Zaten salt nbaselerin rengi koyudur. BU yüzden likitleriniz çok daha hızlı bir şekilde renk alırlar.

Salt likit ile normal likit demleme yönteri farklı mıdır?

Salt likit ve normal likit arasında demleme yöntemi farklılığı yoktur aslında. Sadece salt likitler hazırlanırken aroma oranı biraz daha fazla koyulmaktadır. Bunun nedeni pod mod elektronik sigara cihazlarındaki ateşleme odaları ve coil çapları çok küçük olduğu için içimde aroma daha az hissedilir.

Bu yüzden aroma oranını daha yüksek kullanarak bu sorunu çözmüş oluruz. Bence minimum %20 aroma kullanılması gerekiyor salt likitler yapılırken. Demleme yöntemi konusunda yine normal likit demler gibi aynı teknikleri kullanacak bunu yapabilirsiniz.

Likit demlenme yöntemleri nelerdir?

 1. Sıcak su banyosu

Sıcak su banyosundaki mantık yine likitimizin sıcaklığını yükselterek bu süreci hızlandırma mantığına dayanır. Bu seçenekte özellikle pastane tatlarında tadın mayhoşlaştığını farkettim. Çok fazla hoşuma gitmemişti. Tabi bu size kalmış bir olay isterseniz deneyin tadına bakın buna siz karar verin. Çok fazla darda kaldığınız zamanlarda bunu deneyebilirsiniz.

 1. Ultrasonik karıştırıcıda bekletme

Ultrasonik karıştırıcıların çalışma prensibi titreşime dayanır. Bu titreşim gönderilirken likit içeriğinde bir karıştırma meydana gelir. Bunu sürekli yaptığımız zaman likit içerisinde hava kabarcıkları oluşmaya başlar. Aslında çalkalama ile aynı prensibe dayanır.

Buradaki mantık karıştırma ile likit içerisinde oluşan hava kabarcıkları yani oksijen likit ile temas etmesidir. Bu sayede likit daha hızlı demlenerek rengi değişmeye başlar. Bazı ultrasonik karıştırıcıların sıcaklık ayarı da bulunmaktadır. Bu karıştırma esnasında sıcaklığı da ayarlayıp bu süreç hızlanmaktadır.

 1. Sabır

Bence hepsinden sağlıklısı bu seçenektir. Arkadaşlar karıştırın aromanızı nbasenizi, unutun 2 3 hafta güzelce tüketin sonrasında. En iyi seçenek kesinlikle beklemektir ve sabretmektir. Her şeyin doğal olanı her zaman için daha makbuldür. Birkaç çeşit aroma alın demleyin meyve aromalarını dediğim gibi 1 haftadan sonra denemeye başlayabilirsiniz. Diğerlerini beklersiniz, kullanacak likitiniz kalmadıysa tabiki.

Likit demlerken nelere dikkat etmeliyiz?

Kullandığınız aroma ve nbaselerinizi seçerken güvenilir, steril ve aynı zamanda orijinal ürünler satan firmaları tercih etmelisiniz. Ne olursa olsun siz kaliteli malzeme kullanmazsanız asla iyi bir likite sahip olamazsınız. Kimi firmalar düşük kalitede ve yüksek sıcaklıklara dayanamayan aroma ve nbaseleri satmaktadırlar. Bu ürünleri aldığınız zaman asla memnun kalmayacaksınızdır.

Bir farklı konu ise aroma yoğunluğu olarak eğer yoğun aroma seviyorsanız yüksek aroma oranı kullanın arkadaşlar. %15 aşağısında bir çok aromada randıman alınmıyor. Benim kendi kanaatimce tabiki. Herkesin damak tadına göre değişir bu durum.

Son olarak sabırla bekleyin demlenme işlemini. Her aroma her likit damak tadınıza tabiki uymayabilir. Ama onlara demlenmesi için kesinlikle şans vermelisiniz arkadaşlar.

Ben aroma ve nbase seçimlerimde Golden Kimya firmasını seçiyorum. Aromaları ve nbase çeşitleri gayet geniş. Ürün kalitesi anlamında çok çok iyiler. Her siparişim faturalı olarak çıkıyor. Bu da benim güvenimi yeterince sağlıyor. Yanında gönderdikleri hediyeler ile de gönlümü fethediyorlar sağolsunlar. Kesinlikle sizlere de tavsiye ederim arkadaşlar.

En etkili likit demleme yöntemi hangisidir?

Bu sorunun cevabını aslında 2 3 defa belirttim bu yazımda. Elektronik sigara likitlerini demlerken en güzel yöntem beklemektir arkadaşlar. Çok basit bekleyeceğiz sabırla. Nasıl ki güzel ve yumuşak bir et yemek için eti bazı soslarla marine edip dinlendiriyorsak, likit yaparkene güzelce karıştırıp bekleyeceğiz. Sonrası basit zaten güzel demlenmiş bir likitin tadı damağınızda kalacaktır.

Likit demleme süresi ne kadardır?

Genel olarak likitler 1 ile 4 hafta arası demlenmesi gerekir. Bu süreç aslında tamamen likitin içeriğindeki aromalar ile ilgilidir. Mesela pastane aromaları yani krema, kek vanilya gibi aromaların olduğu likitlerinizin demlenme süreçleri 3 hafta civarındadır. Sadece meyve aromaları ile yapmış olduğunuz likitlerin ortalama demlenme süresi 1 hafta ile 2 hafta arasındadır.  Eğer tütün aromalı bir likitiniz varsa bu süreç 4 hafta ile 6 hafta arasına kadar sürebilir.

Likit Demleme İşlemi İçin Neler Gerekli?

Likit demleme işlemi için öncelikle gerekli olan malzemeleri temin etmeniz gerekmektedir. Ve bu malzemeleri kolaylıkla temin edebileceğiniz firmalar mevcuttur. Likitinizi demlerken kullanılacak olan karışım zaten hazır olarak mevcut olan ve satılan bir ürün, Nbase.

Likitler nikotin, propilen glikol ve gliserin karışımlarından oluşur. Nbase’lerin içeriği de zaten bu bileşenlerdir. Piyasada her bütçeye ve damak zevkine uygun Nbase satılmaktadır. Kendi damak zevkinize en uygun olan Nbase’i seçerek likit demleme işlemin başlayabilirsiniz.

Diğer önemli bileşen ise bildiğimiz üzere aromadır. Aroma likitinizdeki en değerli etkendir. Aromalarınızı seçerken kesinlikle damak tadınıza uygun ve kaliteli aromalar seçmelisiniz. Çok güzel mix aromalar satılıyor piyasada. Küçük hacimlerde alarak ve deneyerek damak tadınıza uyan aromaları belirleyip, sonrasında büyük boyutlarını alıp demleyebilirsiniz.

Bu sayede beğenmediğinizi aromaları fazla fazla demleyip çöpe atmak zorunda kalmazsınız. Mesela Golden Kimya firmasında her aromanın 2 ml satışı da var. Bu sayede alıp deneyebiliyorum damak tadıma uymazsa arkadaşlarıma hediye ediyorum.

En kaliteli Nbase ürün çeşitleri denilince yine Golden Kimya bu konuda oldukça başarılı. Kaliteli, her bütçeye uygun ve her damak tadına hitap eden Nbase çeşitlerine Golden Kimya aracılığı ile ulaşabilirsiniz. Ayrıca Golden Kimya güvenilir olması ile de tercih edilebilecek bir firmadır çünkü firma  Türk Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı bünyesinde kontrollere tabi tutulmaktadır. Bu durumda likit demleme sürecinde kullanmanız gereken birçok malzemeyi Golden Kimya aracılığı ile güvenilir bir şekilde temin etmeniz mümkündür.

Bu arada Golden Kimya, müşterilerine 30 ml şeklinde tester ürünler de sunmaktadır. Bu sayede deneme yanılma yöntemi ile birçok farklı aromayı deneyimleme şansınız olur ve sizin damak tadınıza ve bütçenize en uygun olan nbase’i seçmeniz sizin için daha kolay bir hal alır. Nbase’in yanı sıra likit demleme işlemi için gerekli olan yan malzemeleri de hediye olarak göndermektedirler.

Likit Yapımı ve Demleme Malzemeleri

Likit demleme işlemi için gerekli olan önemli malzeme ise şişedir. Yapmak üzere olduğunuz likit için karışımları hazırlayabileceğiniz ve bileşenleri birbiriyle karıştırabileceğiniz bir şişeye ihtiyacınız vardır. Kullanacağınız ve karıştırma kabı görevi görecek olan şişe, cam veya plastik olabilir.

Ayrıca likit demleme işlemi için kullanacağınız malzemeleri ölçebileceğiniz hassa terazi veya başka ölçüm aletlerine ihtiyacınız vardır. Ölçüm aletleri kullanmanın en önemli amacı nbase’i ve kullanılacak olan aromaları en doğru miktarda kullanmayı amaçlamaktır. Eğer bazı aromalar veya kullandığınız nbase miktarında aşırıya kaçılırsa, tad olarak pek hoş olmayan bir elektronik sigara içmek durumunda kalabilirsiniz.

Likit demleme işlemini gerçekleştirirken bir diğer gerekli ve hayati önem arz eden ürün ise eldivendir. Yukarıda da belirtildiği gibi likit demleme işlemi yapılırken hijyenik bir ortam ve hijyenik malzemeler kullanılması büyük önem arz eder. Ayrıca malzemeleri ellerinize bulaştırmadan likidinizi demlemek  sizin için de büyük avantaj sağlar.

Bir diğer gerekli işlem ise likit demlerken kullanacağınız aromanın seçilmesi ve kullanılacak olan aromanın ne kadar kullanılacağının saptanmasıdır. Öncelikle sizin damak zevkinize en uygun, size en keyif veren aromayı veya mix’i seçmelisiniz. Golden Kimya firması bu konuda şöyle bir motto kullanıyor; ‘damak tadınıza en uygun olan nbase, sizin için en uygun olan nbase’dir.’. Bu cümleden anlayacağınız üzere likit demleme işlemi gerçekleştirirken doğru aromayı seçmek size en doğru ve en keyifli elektronik sigara deneyimini yaşatacaktır.

Daha sonrasında ise hassas terazi veya ölçüm aletleri kullanarak ekleyeceğiniz diğer malzemeleri de karıştırma kabı olarak kullabacağınız şişeye eklemelisiniz. Burada en önemli nokta kullanacağınız aroma ile Nbase’i karıştırmaktır. Daha sonrasında ise demleme işlemi yaptığınız likidin tadının tam olarak oturması için, aroma ve Nbase’i homojen bir hale gelinceye kadar düzgün bir şekilde çalkalamalısınız. Nbase ve aromanın homojen bir hal alabilmesi için 2 dk kadar düzgün bir şekilde şişeyi çalkalamanız yeterli olacaktır.

Tüm bu işlemlerin dışında gerekli olan en önemli şey sabırdır; yani 1 hafta ile 4 hafta arasında bir süre likidinizin demlenmesini beklemelisiniz. Likidinizin demlenip demlenmediğini anlamak için çok basit bir yöntem olan renk değişimini kontrol edebilirsiniz. Renk değişimi durumu kullanılan aromaya göre değişim gösterebilir; yani bazı aromalar renk değişimi göstermezken bazı aromalarda renk değişimi oldukça barizdir.

Likit demlemek için tüm gerekli malzemeler ve işlemler yukarıda anlatıldığı gibi anlaşılır ve basittir, sadece malzemeleri edinip püf noktalara dikkat etmeniz yeterli olacaktır.

“En İyi Likit Demleme” üzerine 12 yorum

 1. Hocam bir şey merak ediyorum

  DL ve mtl icimlerde likitleri farklimi oluyor yapımı ben şu an mtl sigara içimi elektronik sigara kullanıyorum birde DL nargile içimi elektronik sigara almayı düşünüyorum farklı likitmi yapmam gerekiyor

  Yanıtla
 2. Merhaba, yeni buharı biri olarak yazınızı baştan sona severek okudum. Ellerinize sağlık.

  Ben günde 2 paketten fazla sigara içiyordum ama elektroniğe geçince bıraktım yaklaşık 25 gün oldu. 2 farklı cihazım var biri vaporesso luxe 2 diğeri caliburn gk2.

  Ben caliburnda, boğaz vurumu fazla olan ve nikotin bol bir likit içmek istiyorum, aroma hiç önemli değil. Bana pg vg ve nikotin oranı olarak ne önerirsiniz.

  Yanıtla
 3. %20 aroma cok fazla degil mi likit icin ? Bu sefer cok fazla asiri tatli bir tat ta butun icimi bozabilir diye dusunuyorum. Golden kimya nin sitesinde normal nbase ler icin 7 ile 12 diyor cok yogun tad icinde %15 soylemisler. Aradan 1 yil gecmis hala ayni gorustemisiniz ?

  Yanıtla
  • Fazla diye bir şey yok aslında. Bu tamamen insanların damak tadına göre değişen bir durum. İnawera ile %20 fazla ama tfa, capella ile %20 fazla değil.

   Yanıtla
 4. Kardesim bilgiler için saol yalnız tek sorum şu hazır premium likit bulamıyorum almanyada olmama ragmen sadece hazır salt nikit var al evde bekle diyor diyelim aldık yapacağız vapetasia lemonade amazonda 30ml saltlikit peki ben bunun üstüne kac ml base koyacagız +nbase

  Yanıtla
  • Hocam o aromaya göre değişir. Firmalar sattığı aromaların kullanım oranlarını açıklama kısmında yazarlar. Dilerseniz bir sorun aroma aldığınız firmaya 🙂

   Yanıtla

Yorum yapın